Ocaleni z Holokaustu wnioskowali o ulice dla dwójki bohaterów w stolicy. "Usłyszeli, że nie ma miejsca"
"Niestety nie będzie ulic Aleksandra Ładosia i Konstantego Rokickiego w Warszawie. Ocaleni, którzy o to wnioskowali, usłyszeli, że nie ma miejsca" - poinformował na Twitterze ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch. O uhonorowanie Polaków ratujących Żydów wnioskowali ocaleni z Holokaustu.
2021-07-07, 19:04
Pod koniec ubiegłego roku grupa ocalałych z Holokaustu oraz ich potomków zawnioskowała do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o upamiętnienie Aleksandra Ładosia i Konstantego Rokickiego.
Powiązany Artykuł
![szwajcaria1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7e13c9aa-6684-4a8d-b962-aed85293d5e8.jpg)
Ambasador Polski w Szwajcarii: Polacy pomagali przy wykupie Żydów z rąk nazistów. Alianci byli temu przeciwni
Pismo do prezydenta Warszawy w imieniu kilkudziesięciu osób skierowała Heidi Fishman, córka ocalałej z Holokaustu Ruth Lichtenstern. Wniosek zyskał też poparcie m.in. rabina Michaela Schudricha oraz dyrektora Muzeum Auschwitz dr Piotra Cywińskiego.
Teraz ambasador Polski w Turcji Jakub Kumoch informuje, że stołeczne władze wydały decyzję odmowną.
Ambasador opublikował odpowiedź władz odpowiedzialnych za nadawanie nazw ulic. "Obecnie jednak w Warszawie brakuje odpowiednio godnych obiektów do nadania nazw upamiętniających. Istotne jest, by miejsce poświęcone ww. bohaterom nie było przypadkową lokalizacją" – przekazała urzędniczka.
REKLAMA
Bohaterowie związani z Warszawą
Jak zaznacza dyplomata, obaj bohaterowie byli związani ze stolicą. "Zarówno Ładoś jak i Rokicki byli związani z Warszawą. Sklep rodziny Rokickich znajdował się w okolicach Teatru Wielkiego" - napisał.
Aleksander Ładoś to współtwórca akcji paszportowej ratującej Żydów przed Zagładą. Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Grupy Ładosia – co wiąże się z 80. rocznicą rozpoczęcia tak zwanej akcji. Konstanty Rokicki to jeden z członków "grupy berneńskiej", zwanej także "grupą Ładosia".
dz, tvp.info
REKLAMA
REKLAMA