X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: bądźcie ambasadorami szczepień, to akt patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 20:42
- Apeluję: bądźcie ambasadorami szczepień, dlatego, że to jest akt patriotyzmu, który może zapewnić Polsce dobre miejsce w przyszłości  - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie debaty z uczestnikami XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Sulejowie.
Szef MZ Adam Niedzielski podczas Zjazdu Klubów Gazety Polskiej
Szef MZ Adam Niedzielski podczas Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej"Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
szczepionka_pap_1200 (39).jpg
"Szczepienie chroni do 100 proc. przed śmiercią i ciężką chorobą". Wyniki badań włoskiego instytutu

Minister zdrowia Adam Niedzielski nazwał szczepienie przeciw COVID-19 aktem patriotyzmu. 

- Patriotyzm to nie jest tylko kwestia rozumienia historii, wspominania i eksponowania tych wartości, które nas historycznie jednoczą. To walka o siłę naszego kraju. Jeżeli ten patriotyzm rozumiemy uniwersalnie, jako dbanie o dobro naszej wspólnoty, zagwarantowanie, że w codziennych sytuacjach nie kierujemy się tylko i wyłącznie dobrem indywidualnym, ale dobrem wspólnoty (...), to popatrzcie na patriotyzm przez pryzmat tego, co się teraz dzieje. Uważam, że zaszczepienie się jest aktem patriotyzmu - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas debaty z uczestnikami sobotniego zjazdu klubów "Gazety Polskiej". 

Zdaniem Niedzielskiego, jesienią czeka Polaków "finał kluczowej batalii, która rozegra się w wakacje". Mówiąc to, miał na myśli zachorowania na COVID-19 i szczepienia przeciwko tej chorobie.

Szef MZ zapewnia o bezpieczeństwie szczepień

- Jeżeli czwarta fala COVID-19 będzie duża - pod kątem liczby zakażeń, hospitalizacji i liczby zgonów - to oznacza konieczność wprowadzania znowu poważnych restrykcji i ograniczeń w gospodarce. (...) Będą niepokoje społeczne z tym związane, bo wszyscy już mamy tego serdecznie dosyć. Jeżeli na jesień okaże się, że będziemy musieli do tego wrócić, to przegramy gospodarczo, politycznie, bo każda nasza porażka będzie wskazywana jako wzmocnienie kapitału politycznego przeciwników - wyjaśnił.

Posłuchaj
00:21 11185683_1 (1).mp3 Adam Niedzielski: szczepienie się jest aktem patriotyzmu (IAR)

Niedzielski zaznaczył, że jako szef resortu zdrowia jest gwarantem tego, że szczepienia organizowane w kraju są odpowiedniej jakości.

- Nasz system instytucjonalny jest tak zbudowany, że nawet jak firmy farmaceutyczne przynoszą nam optymistyczne liczby, to my to wszystko sprawdzamy. Mamy szereg instytucji, które to wszystko weryfikują, o których mniej się mówi, ale jest np. Urząd Rejestracji Leków i Wyrobów Medycznych, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, inspekcja sanitarna, gdzie Główny Inspektor Sanitarny zajmuje się rejestrowaniem działań niepożądanych. Całe zaplecze pilnuje tego, abyście państwo mogli ten patriotyzm prezentować w sposób świadomy - dodał.

Minister zdrowia mówił też, że to firmy farmaceutyczne będą musiały nam wykazać jaka jest wartość dodana ewentualnego trzeciego szczepienia na COVID-19. - Bo samo przypominanie naszemu systemu immunologicznemu, żeby był odporny, to jest za mało, żebyśmy ponosili takie koszty i wydatkowali potężne pieniądze na organizację - podkreślił.

Niedzielski odpowiada antyszczepionkowcom

Minister odniósł się również do narracji antyszczepionkowców, która - według niego - prowadzi do zakłócenia porządku w naszym kraju. Zwrócił uwagę na to, co dzieje się w mediach społecznościowych.

- Jak pojawia się wypowiedź, która jest dla szczepień korzystna, w ciągu ułamków sekundy pojawiają się odpowiedzi dezawuujące to i to nie w sposób kulturalny. (...) To są boty, sztuczne fermy trolli, które mają za zadanie deprecjonować, prowadzić do destabilizacji, wywoływać emocje, doprowadzić do tego, że na jesień będziemy mieli lockdown i wtedy postawić Polskę w defensywie - mówił.

Czytaj także:

Podkreślił, że ostatnio wątkiem eksploatowanym przez antyszczepionkowców jest ryzyko mięśniowego osierdziowego u dzieci, które ma wiązać się ze szczepieniem.

- W całej UE mamy wykonane 200 mln szczepień Pfizerem i Moderną. Odnotowanych przypadków zapalenia mięśnia sercowego było 300 - to nawet nie promil - zaznaczył.

- Jeżeli was nie przekonują słowa o tym, że jest to manipulacja, to proszę weryfikujcie informacje na własną rękę w dostępnych źródłach publicznych - dodał.

Według Niedzielskiego, propagowanie idei antyszczepionkowej spycha Polskę na gorszą pozycję - jako kraju i gospodarki.

Apel ministra: bądźcie ambasadorami szczepień

- Na samym początku procesu szczepień było 35-37 proc. chętnych. Potem, jak zorganizowaliśmy potężną akcję logistyczną, tysiące punktów szczepień, dziesiątki tysięcy personelu, sprowadziliśmy najlepsze wiarygodne preparaty, m.in. nie dopuszczając np. szczepionek chińskich i rosyjskich, które nie były dostatecznie zweryfikowane - zwróćcie uwagę, co się stało z opiniami społecznymi, jak te manipulacje okazały się skuteczne - zauważył.

- Startując z 35 proc. chętnych, później doszliśmy do 70 proc. i od dwóch miesięcy stoi. To target, jaki wyznaczają sobie manipulatorzy, aby te 30 proc. nieprzekonanych się nie zwiększało, bo to wystarczająca siła do wywoływania niepokoju społecznego - wyjaśnił.

W opinii Niedzielskiego konsekwencje zasięgu akcji szczepień będą utrzymywać się przez lata i będą mieć znaczenie nie tylko dla funkcjonowania resortu zdrowia, ale dla całej gospodarki.

- Apeluję do państwa, tam gdzie spotykacie się w swoich klubach: bądźcie ambasadorami szczepień, nie dlatego, że uwielbiacie firmy farmaceutyczne i ich interesy, tylko dlatego, że to jest akt patriotyzmu, który może zapewnić Polsce dobre miejsce w przyszłości - zaznaczył minister.

kp

Czytaj także

Kolejna fala zachorowań? Szef MZ wskazuje konkretne miesiące

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:26
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że prognozy rozwoju epidemii koronawirusa mówią o możliwej kolejnej fali zakażeń na przełomie września i października. - Większość modeli matematycznych wskazuje, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to jesienny wzrost liczby zakażeń, zarówno w Polsce, jak i na świecie - wskazał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: szczepienia to kwestia naszej społecznej odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 10:00
– Powinniśmy namawiać do szczepień, nakłaniać osobistym przykładem i podkreślać, że od liczby zaszczepionych w społeczeństwie zależy rozprzestrzenianie się koronawirusa, w tym czwartej fali – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również: Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska) oraz Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).
rozwiń zwiń