more_horiz
Wiadomości

Ostrzeżenia IMGW przed upałami i burzami. Alerty wysłało także RCB

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 19:06
Najbliższe dni będą upalne, z licznymi i gwałtownymi burzami. W środę i czwartek lokalnie sumy opadów mogą sięgać 60 litrów na 1 mkw., a porywy wiatru do 100 km/h. Dodatkowo będzie upalnie, w środę na wschodzie nawet do 35 st.C. - poinformowało IMGW. Przez burzami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ rafal.dlugosz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla całej Polski z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego i południowej części dolnośląskiego. Dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, północno-wschodniej części mazowieckiego i północnej części lubelskiego obowiązują też ostrzeżenia przed burzami z gradem.

burza 1200.jpg
Synoptyk IMGW: czeka nas bardzo ciepła noc i burze na północnym wschodzie kraju

Czytaj również:

Ostrzeżenia przed upałami i burzami

Meteorolodzy prognozują, że temperatura maksymalna sięgnie 33 stopni na zachodzie, północy i w centrum kraju, a na południu - 35 stopni. W nocy temperatura spadnie do 18 stopni, na terenach podgórskich lokalnie do 16. W czwartek temperatura maksymalna od 24-27 st. C na zachodzie do 30-33 st. C na wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje na zachodzie do jutra do 20:00, na południu do czwartku do 18:00, a na pozostałym obszarze - do czwartku do 20:00.

W województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, północno-wschodniej części mazowieckiego i północnej części lubelskiego przewiduje się burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 milimetrów, lokalnie do 60 milimetrów, i porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę, lokalnie do 90 kilometrów.

burza free 1200
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, pierwszego przed burzą. Alerty pogodowe IMGW

Ostrzeżenia obowiązują w zachodniej części warmińsko-mazurskiego do 23:00, w województwie podlaskim do czwartku do 8:00, a na pozostałym obszarze dziś do północy.

W czwartek wystąpią przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 l/mkw., a punktowo do 50 l/mkw.

Pogoda dalej nie rozpieszcza

Podobna pogoda będzie w piątek. Nadal możliwe burze z ulewami i porywistym wiatrem do 80 km/h. Upalnie na wschodzie do 32-33 st. C, nieco chłodniej od Zachodniego Pomorza po Dolny Śląsk, do 27 st. C. Sobota i niedziela będzie z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna do 31 st. C na wschodzie, na Dolnym Śląsku 24-25 st. C.

Przed nami też wyjątkowo ciepłe noce, z temperaturą od 16-17 do 21 st. C, które mogą źle wpływać na nasze samopoczucie.

"Niebezpiecznie będzie również na rzekach. Kumulacje opadu burzowego mogą prowadzić do gwałtownych wzrostów stanu wody i przekroczenia stanów ostrzegawczych, a także powodować lokalne podtopienia" - ostrzega IMGW.

We wtorek wzrostów stanów można spodziewać się na mniejszych ciekach w Polsce północno-wschodniej. W środę możliwe gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia w pasie od Wielkopolski przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską po Małopolskę.

Na obszarach miejskich i bezodpływowych intensywne burze z ulewnymi opadami deszczu mogą powodować zalania i podtopienia. W czwartek strefa burz przesunie się na wschód kraju i tam lokalnie spodziewamy się groźnych zjawisk hydrologicznych.

1200 (2).jpg
Nawałnica przewracała kajaki i niszczyła namioty. Strażacy ewakuowali cztery obozy harcerskie

Ostrzeżenia RCB

Przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem ostrzega mieszkańców północno-wschodniej części kraju także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Silne zjawiska pogodowe mogą wystąpić wieczorem, w nocy i jutro rano. Możliwe są również podtopienia. Anna Adamkiewicz z RCB mówi, że alert wysłano do mieszkańców regionów, w których burze będą najsilniejsze.

Posłuchaj
00:27 RCB alert IAR 1.mp3 RCB wysłało alert pogodowy dla mieszkańców północno-wschodniej części kraju (IAR)

W tych regionach burzom będzie towarzyszył silny wiatr wiejący z prędkością do 90 kilometrów na godzinę, a także ulewne deszcze - do 60 milimetrów - i opady gradu.

Posłuchaj
00:23 RCB alert IAR 2.mp3 Anna Adamkiewicz przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa (IAR)

RCB przypomina też, by - będąc na zewnątrz - nie zatrzymywać się pod drzewami, a jadąc samochodem uważać na mogące się łamać konary i drzewa oraz zachować ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń w związku z ryzykiem podmuchu wiatru.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem