more_horiz
Wiadomości

Burze w centralnej Polsce. IMGW wydał najwyższy stopień ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:15
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem w centralnej i zachodniej Polsce oraz upałem niemal w całym kraju. Ostrzeżenia trzeciego - najwyższego stopnia przed burzami obowiązują w województwie łódzkim, śląskim, mazowieckim i wschodnich powiatach wielkopolskiego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Mihai Simonia/ Shutterstock

Mieszkańcy tych rejonów mogą spodziewać się burz, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu i gradu oraz porywy wiatru do 120 km/h. Jak mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, burzom będą towarzyszyły niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

burza chmura lubelskie shutterstock_1926145490 1200.jpg
Ostrzeżenia IMGW przed upałami i burzami. Alerty wysłało także RCB

- Przede wszystkim bardzo intensywny opad deszczu, nawet do 90 litrów na metr kwadratowy, a to jest 125 procent normy miesięcznej dla lipca. Dodatkowo porywy wiatru mogą sięgać nawet do 120 kilometrów na godzinę. Taka wartość może łamać drzewa a nawet wyrywać je z korzeniami - zaznacza rzecznik IMGW.

Posłuchaj
00:49 11191534_1.mp3 Najwyższy stopień ostrzeżenia przed burzami w centralnej Polsce. Relacja Marty Szulborskiej (IAR)

Jak dodaje, w czasie burz spadnie grad o średnicy co najmniej 5 centymetrów. Synoptycy nie wykluczają tworzenia się trąb powietrznych.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami obowiązują w województwie pomorskim, zachodniej części warmińsko-mazurskiego, małopolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim i opolskim. Mieszkańcy tych rejonów mogą spodziewać się burz, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu i gradu oraz porywy wiatru do 100 km/h. W tych miejscach temperatura w ciągu dnia może sięgać 32 stopni.

Czytaj także:

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu i gradu obowiązują na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku. Wiatr w porywach może osiągać 90 km/h.

Instytut wydał również ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami niemal w całym kraju. W województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim termometry wskażą od 28 do 33 stopni, a w powiecie tarnogórskim nawet 35 stopni. W nocy temperatura spadnie do maksymalnie 18 stopni. Ostrzeżenia obowiązują do jutrzejszego wieczora.

bf/dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem