more_horiz
Wiadomości

"Najnowocześniejsze, sprawdzone czołgi". Mariusz Błaszczak o zakupie Abramsów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 22:53
Dzięki czołgom Abrams wzrośnie bezpieczeństwo Polski. Będziemy trzecim państwem na świecie z tymi najnowocześniejszymi i sprawdzonymi czołgami - podkreślił w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: Twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON wraz z wicepremierem, przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosławem Kaczyńskim poinformowali w środę o zakupie nowych czołgów dla polskiej armii. Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

jk czolg 21714087 1200.jpg
"Nowa jakość jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych". Jarosław Kaczyński o zakupie czołgów Abrams

Mariusz Błaszczak stwierdził w środę wieczorem w TVP, że zakup nowych czołgów "da nam przewagę nad ewentualnym agresorem". - Jeżeli do tego dodamy fakt, że te czołgi będą stacjonowały na wschodzie naszego kraju, to wzrośnie bezpieczeństwo naszej ojczyzny - dodał.

Czytaj również:

"Lepsze osiągi niż Leopardy"

Według szefa MON, czołgi Abrams "rzeczywiście dużo palą, ale pokonują takie przeszkody, których nie pokonują inne czołgi". - One mają lepsze osiągi niż Leopardy. Amerykanie zaprojektowali Abramsy jako odpowiednik czołgów rosyjskich T-14 Armata, tylko ze źródeł otwartych możemy się dowiedzieć, że tych czołgów Rosjanie mają 20, a my będziemy mieli 250 (czołgów Abrams) - mówił Błaszczak.

Posłuchaj
00:30 Błaszczak IAR.mp3 Mariusz Błaszczak: zakupy sprzętu wojskowego w USA to dalszy ciąg współpracy militarnej z tym krajem (IAR)

Jak podkreślił, dotychczas tylko Stany Zjednoczonej i Australia posiadają czołgi Abrams. - Będziemy trzecim państwem na świecie, które będzie posiadać te czołgi, a więc są to najnowocześniejsze, sprawdzone czołgi, do wykorzystywania amunicji programowalnej. To jest amunicja przyszłości, która przystosowuje się do celu - powiedział Błaszczak.

Jan Parys 1200.jpg
"To wypełnienie zobowiązań z dokumentu NATO". Jan Parys o zakupie czołgów Abrams

Pozyskiwanie nowych czołgów

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

Polska stara się pozyskać nowe czołgi w ramach programu "Wilk", który jest prowadzony od 2017 r. Nowe czołgi mają zastąpić najstarsze czołgi w Siłach Zbrojnych T-72, a także nieco nowsze PT-91 Twardy. Szef MON zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi M1A2 Abrams SEPv3 już od przyszłego roku.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem