X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kwestia suwerenności jest bezcenna". Fogiel o decyzji TK ws. wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:25
- Spór między Polską a KE i TSUE jest tak naprawdę sporem o wyższość polskiej konstytucji nad prawem europejskim, o to, jakie kompetencje są przekazywane Unii oraz o to, czy TSUE może sobie uzurpować kompetencje, które traktatami nie zostały przekazane - stwierdził wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

Maciej Małecki 1200.jpg
Wiceminister Maciej Małecki: Trybunał Sprawiedliwości UE piętnuje Polskę

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

Radosław Fogiel ocenił na antenie Polsat News, że "ten spór, spór między Polską a Komisją Europejską, a TSUE, tak naprawdę jest sporem o wyższość polskiej konstytucji nad europejskim traktatem, nad prawem europejskim i o to, jakie kompetencje są przekazywane Unii i czy TSUE może sobie uzurpować kompetencje, które traktatami nie zostały przekazane".

Polityk PiS zapowiedział też, że strona polska będzie cały czas podkreślać swe argumenty, bo uważa, że stoi na gruncie prawa i ma rację.

- Kwestia suwerenności jest kwestią bezcenną i to jest większy problem w UE, bo spór o to, czy krajowa konstytucja, a w tym wypadku z tym mamy do czynienia, bo zgodnie z konstytucją to państwo członkowskie - w tym przypadku Polska - ma prawo sobie sobie kształtować ustrój i zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - powiedział.


Ziobro PAP-1200.jpg
"Wydany na polityczne zamówienie KE". Zbigniew Ziobro o wyroku TSUE

Wyższość polskiej konstytucji

Jak dodał, w kwestii tego, czy polska konstytucja jest ponad prawem unijnym, Komisja Europejska "stwierdziła inaczej", ale "TK stawia sprawę jasno: wyższość polskiej konstytucji to jest kwestia suwerenności polskiego państwa". Fogiel przywołał tu fragmenty wyroków TK z 2005 r. i 2010 r.

Wskazywał, że UE nie jest państwem, nie ma suwerenności i nie ma własnych kompetencji. - Może działać wyłącznie w ramach kompetencji przekazanych przez państwa członkowskie. Tutaj musimy twardo postawić granice, że nie ma możliwości uzurpowania sobie dodatkowych kompetencji przez TSUE - podkreślił.

Fogiel był też pytany czy nie ma zagrożenia, że w związku z tym sporem Polska może stracić unijne fundusze. Według niego, niezależnie jak sprawy się potoczą, wszystkie projekty inwestycyjne, które są w Krajowym Planie Odbudowy, wszystkie planowane wydatki z funduszy europejskich, zostaną zrealizowane. - Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości - stwierdził.

- Moim zdaniem zagrożenia nie ma, my stoimy na gruncie prawa i będziemy twardo bronić i tego, co się Polsce należy z racji przynależności do UE, ale również tego co się Unii nie należy - powiedział.

Polityk PiS zwracał też uwagę, że TSUE prowadzi od lat spór z Niemcami, Francją, Danią, Rumunią czy Włochami. - To są wszystko kraje, gdzie sądy konstytucyjne musiały, w wyniku decyzji TSUE, podkreślać, że pewne kompetencje nie są przekazane - dodał Fogiel.

pkur

Czytaj także

Müller: organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich UE

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:10
Organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem w kwestii sądownictwa w wielu przypadkach nie chodzi już o spór prawny, a o "pewne rozgrywki o charakterze politycznym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo UE a konstytucja. Sawicki: coraz częściej mamy do czynienia ze zwyczajem prawnym

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 18:25
 - Kwestie związane z federalizacją UE i z pozatraktatowym rozszerzeniem wspólnych kredytów nie są zapisane w traktatach. Mimo to premier Mateusz Morawiecki w lipcu i w grudniu ubiegłego roku na te rozszerzenia władztwa UE się zgodził - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. 
rozwiń zwiń