Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec szefa MEiN
Sejm odrzucił wniosek KO o wyrażenie wotum nieufności ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi. Za wyrażeniem wotum nieufności opowiedziało się 205 posłów, 236 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. Szef MEiN podczas debaty w Sejmie nazwał wniosek skandalicznym.
2021-07-21, 20:06
Podczas głosowania nad wnioskiem za odwołaniem Czarnka ze stanowiska szefa MEiN opowiedziały się: Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska, Polska2050 i koło Polskie Sprawy. Bronił go PiS, trzech posłów Kukiz15 i trzech posłów niezrzeszonych. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głos
- Wniosek o odwołanie mnie ze stanowiska jest kompromitacją, jest oparty na zmanipulowanym wycinku publikacji sprzed 10 lat; z wniosku wynika jedna rzecz: państwo organicznie brzydzicie się wolnością - powiedział w środę w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwracając się do opozycji.
Powiązany Artykuł
"Zawsze stawał w obronie praw rodziców do wychowania dzieci". Rzymkowski w Sejmie o Czarnku
Czarnek podczas debaty w Sejmie nazwał wniosek o jego odwołanie skandalicznym. - Skompromitowaliście się dzisiaj na wiele sposobów - powiedział, zwracając się do posłów opozycji. Mówił, że przedstawiciel wnioskodawców - którym był Rafał Grupiński (KO) - przedstawił "wykład na temat kawałka jego publikacji sprzed 10 lat", podczas gdy on jest ministrem edukacji od 19 października 2020, a nie od 2011 r.
REKLAMA
Posłuchaj
Przemysław Czarnek w Sejmie (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
- Jeżeli się sporządza się wniosek o wotum nieufności nie na podstawie krytyki decyzji, bo tutaj tego w ogóle nie było, tylko kawałka wycinka publikacji, zmanipulowanego jeszcze, sprzed 10 lat, na temat wypowiedzi sprzed dwóch, trzech lat, kiedy nie byłem ministrem i nawet nie wiedziałem, że będę to to jest kompromitacja - powiedział.
- Państwo tutaj nie zrobiliście nic, żadnej krytyki, żadnego rozwiązania - dodał. Wymieniał "szereg dużych rzeczy, które udało się zrobić w ciągu dziewięciu miesięcy - od weryfikacji wymogów egzaminacyjnych po to, by dzieci i młodzież mogły spokojnie zdawać te matury i egzaminy ośmioklasistów". Mówił w tym kontekście o informatyzacji szkół, 300 mln zł dla nauczycieli na zakup akcesoriów informatycznych i reformę czasopism.
Czytaj również:
- "Szef MEiN powinien być zdystansowany od kwestii światopoglądowych". Borys o wotum nieufności dla Przemysława Czarnka
- Senyszyn: minister Czarnek ma średniowieczną mentalność i nie pasuje do naszych czasów
- Tak naprawdę z tego wniosku wynika jedna rzecz: państwo organicznie brzydzicie się wolnością. Co jest powodem tego wniosku? Powodem tego wniosku jest to, że my trafiliśmy w samo sedno problemu i to was tak strasznie boli. Krytykujecie ustawę, która ma chronić prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. To rodzice będą wyrażać zgodę na organizację pozarządową - tak, panie pośle Grupiński, to w Poznaniu jest ten problem, to w Poznaniu chcecie seksualizować te dzieci, wpuszczać organizacje, które je demoralizują, my jako państwo mamy konstytucyjny obowiązek bronić dzieci przed demoralizacją, niech pan czyta konstytucję. My w Poznaniu też wam na to nie pozwolimy, bo w Poznaniu dzieci też zasługują na to, by je chronić - oświadczył Czarnek, zwracając się do wnioskodawców.
dn
REKLAMA