X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W Polsce KRS jest sformułowana jak w Hiszpanii". Kaleta o "podwójnych standardach" organów UE

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 20:09
- W Polsce KRS jest tworzona podobnie jak w Hiszpanii - mówił w środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Podkreślił przy tym, że organy UE stosują wobec Polski podwójne standardy.
Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta
Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta Foto: PAP/Albert Zawada

tsue 1200 free (2).jpg
Niewykonane wyroki TSUE. Polska na końcu rankingu

- W Polsce KRS jest analogicznie sformułowana jak w Hiszpanii - mówił podczas konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jak przypomniał, w "Hiszpanii członków KRS powołuje parlament - członków sędziowskich, którzy stanowią więcej niż połowę członków tego organu".

- Zdecydowana większość członków KRS, członków sędziowskich i niesędziowskich jest wybierana przez władzę i ustawodawczą, i wykonawczą w podobnej proporcji jak w Polsce" - wskazał. "W Hiszpanii, jak w Polsce, sędziowie mogą być zgłaszani zarówno przez środowiska sędziowskie i to parlament decyduje, kto z tych kandydatów będzie powołany - dodał.

"Podwójne standardy"

Wiceszef MS podkreślał jednocześnie, że organy UE stosują podwójne standardy. - Nie możemy ulegać presji tym oczekiwaniom jako państwo, ta presja jest pozaprawna, jest kreowana czysto politycznie i ma służyć temu, aby w konsekwencji tego procesu pozbawić Polskę istotnego elementu naszej suwerenności, decydowania o organizacji naszego wymiaru sprawiedliwości - ocenił.


Posłuchaj
00:26 11203666_1.mp3 Minister Zbigniew Ziobro: Polska jest państwem suwerennym, w którym obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu (IAR)

 

Kaleta odniósł się także do opublikowanego we wtorek przez KE raportu o stanie praworządności w UE. Raport poświęcony jest sytuacji we wszystkich krajach UE.

KE poinformowała, że "reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, w tym nowe rozwiązania, nadal budzą poważne obawy". Komisja Europejska zdecydowała się upoważnić komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do podjęcia kroków, mających skłonić Polskę do wykonania decyzji i wyroku TSUE dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z połowy lipca - poinformowała we wtorek wiceszefowa KE Viera Jourova, grożąc Polsce sankcjami finansowymi.


Posłuchaj
00:18 11203553_1.mp3 Zbigniew Ziobro: stanowisko prezes SN było jedynym możliwym w świetle orzeczenia TK (IAR)

 

- Wczorajszy raport, te wszystkie żądania UE - to są czysto polityczne działania, które nie mogą spotkać się z akceptacją suwerennego państwa - stwierdził SebastianKaleta.

Ziobro PAP-1200.jpg
"W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu". Ziobro wyraził solidarność z prezes SN

Orzeczenie TSUE

TSUE orzekł w zeszły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Z kolei również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. I prezes SN w swym oświadczeniu powołała się na środowe orzeczenie TK.

pkur

Czytaj także

Andrzej Kryj o wyroku TSUE: sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 14:32
- Patrząc na wszystkie przepisy należy stwierdzić, że sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE. Wydaje mi się, że dla wszystkich jasne jest to, że sądy są wyłączną kompetencją krajów członkowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnek o działaniach TSUE: jeżeli nie będziemy trzymać się traktatów to UE się rozpadnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:03
Minister Edukacji i Nauki powiedział w programie "Jedziemy" w TVP Info, że należy powstrzymać TSUE przed "demontażem Unii Europejskiej". Przemysław Czarnek dodał, że dojdzie do takiej sytuacji w przypadku nie trzymania się traktatów europejskich.
rozwiń zwiń