X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: będziemy bronić prawa naszych dzieci do normalnej szkoły. Wniosek o wotum nieufności wobec szefa MEiN odrzucony

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 00:51
- Bronimy nie tylko ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przed odwołaniem; bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, bronimy prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacji - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Marcin Obara

Szef rządu podkreślił, że program realizowany przez Czarnka jest programem PiS i Zjednoczonej Prawicy. - Będziemy bronić tego programu i będziemy bronić ministra Czarnka - zapowiedział.

Morawiecki wystąpił w środę w sejmowej debacie nad wnioskiem KO o wyrażenie szefowi MEiN wotum nieufności. W późniejszym głosowaniu wniosek został odrzucony głosami posłów PiS, Kukiz'15 i części niezrzeszonych.

Prawo do normalnej szkoły

Premier powiedział, że chodzi nie tylko o obronę ministra Czarnka przed odwołaniem go z rządu.

Posłuchaj
00:27 indo1.mp3 Mateusz Morawiecki: będziemy bronić prawa dzieci do normalnej szkoły (IAR)

 

- Będziemy bronić i bronimy w tej debacie czegoś jeszcze ważniejszego. Będziemy bronić prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, będziemy bronić prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacji - mówił.

1200 (1).jpg
Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec szefa MEiN

Zwracając się do polityków opozycji, szef rządu stwierdził, że chcą oni szkoły "pełnej różnego rodzaju indoktrynacji".

Czytaj także:

- Dlatego zasady, które wdrażamy, pozostawiają w rękach rodziców i owszem, również pod nadzorem kuratora to, kto może wejść do tej szkoły, kto może je próbować ideologizować, indoktrynować; nie dopuścimy do tego - mówił.

Wiedza i dusza

Zdaniem premiera, szkoła musi być miejscem nie tylko pozyskiwania wiedzy i zdobywania umiejętności, ale także "uszlachetniania dusz".

- Chcemy takiej polskiej szkoły, która uczy współczesnych, potrzebnych dzisiaj umiejętności i wychowuje do patriotyzmu - podkreślił Morawiecki.Przekonywał, że badania PISA (Programme for International Student Assessment - Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) pokazują, że polskie dzieci wypadają lepiej jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem tekstu czytanego, rozumowania matematycznego i zrozumienia nauk przyrodniczych niż w poprzednim badaniu tego typu.

Posłuchaj
00:16 mmow 1.mp3 Mateusz Morawiecki: szkoła musi być też miejscem uszlachetniania serc, uszlachetniania dusz (IAR)

 

Sukcesy ministra

Szef rządu broniąc Czarnka mówił, że KO zapomniała o kilku "wielkich, wspaniałych programach, które wdrożył lub kontynuuje obecny minister edukacji takich jak Narodowy Program Czytelnictwa, czy program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna".

Przemyslaw Czarnek Sejm 1200 pap.jpg
Przemysław Czarnek do posłów opozycji: Sejm nie nie jest miejscem na pajacowanie

- Przekazujemy na subwencję oświatową bezprecedensowe kwoty pieniędzy w porównaniu do okresu, kiedy wy zarządzaliście szkolnictwem. To są 52 mld zł w porównaniu do 39 mld zł niespełna sprzed pięciu, sześciu lat. To także zasługa pana ministra Czarnka - mówił premier, zwracając się do posłów KO.

- To, co rzeczywiście jest waszą solą w oku, to fakt, że nie chcemy doprowadzić do rewolucji światopoglądowej w szkołach, nie chcemy dopuścić do lewackiej indoktrynacji, lewicowej; chcemy, żeby szkoła była neutralna światopoglądowo, uczyła, ale uczyła patriotyzmu, uczyła i wychowywała naszą młodzież i nasze dzieci - dodał.

Posłuchaj
00:18 mmow 2.mp3 Mateusz Morawiecki o realizowanych programach oświatowych (IAR)

 

Wolność do dyskusji

Przekonywał, że szczególne zadanie, jakie wykonuje Czarnek, dotyczy "polskiej nauki i swobody dyskusji". Mówił, że "prawo do wolności zbyt często zamieniane jest de facto w swoją odwrotność poprzez polityczną poprawność, która planuje na zbyt wielu uczelniach".

- Dlatego wprowadzimy prawdziwą wolność dyskusji na uczelniach. Niech żyje wolność, tak jest, niech żyje konstytucja. Jesteśmy obrońcami wolności, nikt z was nie może wykazać czegokolwiek przeciwnego, ponieważ swoboda debaty jest dokładnie obroną wolności słowa, wolności myślenia - oświadczył premier.

shutterstock_uczelnia 1200.jpg
Doktoranci od nowego roku akademickiego wrócą na uczelnie. MEiN zdradza szczegóły

Chcemy - dodał - samodzielności intelektualnej, ale także szacunku dla wspólnoty. Przekonywał, że z tych dwóch przesłanek rodzą się właściwe postawy, w tym praca zespołowa i zdolność do samorealizacji.

- To jest nasz program i nie jesteśmy w tym programie inni od najlepszych, nie chcemy tylko dopuścić do zapanowania w naszych szkołach, na naszych uczelniach, lewackich ideologii - mówił Morawiecki.

Obrona wartości

- Dzisiaj bronimy nie tylko ministra Czarnka, bronimy pewnej filozofii, bronimy również fundamentów naszej kultury - stwierdził premier podkreślając, że jest ona oparta na wartościach chrześcijańskich oraz na poszanowaniu godności i wolności.

- Jesteśmy obrońcami tych wartości - oświadczył.

Przekonywał, że "jeśli Czarnek jest pod ostrzałem, to dlatego, że nie godzi się na współczesne polowanie na czarownice, odmawia politycznej poprawności". Według szefa rządu, minister edukacji "jest obrońcą wolności w naszych szkołach i na naszych uczelniach".

fc

Czytaj także

Rząd za zmianami na uczelniach. Czarnek: będziemy krajem o najwyższym stopniu wolności

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 16:01
- Pakiet wolności akademickiej wprowadza pełną wolność na wszystkich uczelniach w Polsce, będziemy w Europie krajem o najwyższym stopniu wolności naukowej, jaki można sobie wyobrazić - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - To jest równość, o którą walczymy i to jest ta tolerancja, o która walczymy - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEiN: za dwa lata wybór między religią a etyką w podstawówce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 00:02
- Ktoś, kto nie będzie chciał chodzić na religię, bo religia nigdy nie była, nie jest i nie będzie obowiązkowa w szkołach, będzie uczęszczał na etykę - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który we wtorek wieczorem spotkał się z mieszkańcami Żywca. Dodał, że stosowne przepisy pojawią się niebawem. 
rozwiń zwiń