X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Znamy program obchodów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:30
Tegoroczny program obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego został rozplanowany na ponad dwa tygodnie. Wśród wydarzeń znalazły się m.in. wernisaż wystawy "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę", zlot harcerski, a także spotkanie powstańców z udziałem prezydentów Polski i Warszawy. Jak co roku, na Mokotowie zapłonie także Znicz Pamięci, który będzie płonął 63 dni - tyle, ile trwało powstanie. 
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com

Jak tłumaczył Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, obchody 77. rocznicy wielkiego zrywu powinny być czasem spotkań łączących pokolenia. 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

1 sierpnia, rocznica Godziny "W"

W dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, o godz. 17 tradycyjnie zawyją syreny alarmowe, na których dźwięk zatrzymuje się stolica. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych zobowiązało wszystkich wojewodów do tego, aby dźwięk syren rozbrzmiał we wszystkich województwach. 

»POWSTANIE WARSZAWSKIE zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl« 

W niedzielę prezydent Andrzej Duda upamiętni blisko 7 tys. ofiar niemieckiej zbrodni w dawnej fabryce Franaszka przy ul. Wolskiej w Warszawie. Punktualnie w Godzinie "W", głowa państwa złoży kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Później, godz. 20.30, prezydent Andrzej Duda weźmie udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się o godz. 9.00 uroczystościami przy pomniku Antoniego Chruściela "Montera" przy ul. Filtrowej. Następnie miejscem obchodów będą pomnik "Mokotów Walczący" w parku im. gen. Orlicz-Dreszera (to o godzinie 10.00). Tam nastąpi podniesienie flagi państwowej na maszt, zapalenia "ognia pamięci", oraz włączenie trwającej 63 dni iluminacji pomnika. 

pap_20040716_05T.jpg
Powstanie Warszawskie. Dramatyczne karty z historii Polskiego Radia

Dalej miejscami obchodów będą obelisk Pamięci Żołnierzy AK Mokotowa na ul. Dworkowej (11.30) i pomnik Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Wiejskiej, vis-a-vis Sejmu (godz. 14.00). W niedzielę o godz. 17.00 ruszy także akcja społeczna "Wolność łączy", w ramach której przy 250 rozsianych po całej stolicy tablicach upamiętniających zryw z 1944 roku, będą dyżurować wolontariusze. Chętni otrzymają od nich symboliczne kotwice Polski Walczącej. 

Na godz. 18.00 zaplanowano zaś zakończenie harcerskiego zlotu przy Muzeum Powstania Warszawskiego, a na 18.30 - złożenie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. ofiar Powstania Warszawskiego przy pomniku Polegli-Niepokonani na cmentarzu Powstańców Warszawskich. 

Wreszcie, o godz. 20.30 odbędzie się także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy uprzednio wysłać zgłoszenie na bilety.1944.pl. Koncert będzie także transmitowany przez TVP1 oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTube. 

Na niedzielę została także zaplanowana premiera spektaklu "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk. Sztuka teatralna będzie powtarzana do 5 sierpnia. 

Czytaj także:
20730079-jo-1200.jpg
Jan Ołdakowski: powstańcy uczą młodych, że patriotyzm wymaga zaangażowania

3 i 5 sierpnia: "Źródła do powstania" i Marsz Pamięci cywilnych ofiar

3 sierpnia to dzień premiery publikacji "Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego" i inauguracji serii "Źródła polskie do Powstania Warszawskiego", przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytaj także: 

5 sierpnia poświęcony będzie cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. Środowe uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 na Skwerze Pamięci na Woli. 

O godz. 19.00 uczestnicy uroczystego Marszu Pamięci przejdą w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Marsz będzie transmitowany na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. Marsz zakończy się o godz. 20.30 zapaleniem zniczy pod pomnikiem Polegli Niepokonani i na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego.

Czytaj także:
Pomnik Małego Powstańca.jpg
Dzieci w Powstaniu Warszawskim. Jaką rolę odegrali mali powstańcy?

29, 30 i 31 lipca

W sobotę, 31 lipca uroczystości rozpoczęły się godz. o 10.00 w Parku im. Żołnierzy "Żywiciela". Odbyły się tam okolicznościowe uroczystości przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy komendy obwodu Żoliborz AK i jego komendanta, ppłk. Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela". 

O godz. 11.00 organizatorzy obchodów zaprosili do wzięcia udziału w rodzinnej grze edukacyjnej "Czym skorupka za młodu, czyli paragrafówka z bohaterami". Jest to zabawa ukazująca fakty z dzieciństwa bohaterów "Kamieni na szaniec". Jest ona dostępna w dwóch wersjach - mobilnej i stacjonarnej. Na wydarzenie można było się zapisać na stronie rejestracja.1944.pl.

Sobotnie obchody to także uroczysta sesja Rady Miasta Warszawy, która rozpoczęła się o godz. 14.00 i msza polowa wraz z Apelem Pamięci przy Pomniku Powstańców Warszawskich na pl. Krasińskich.

Czytaj także:
Legitymacje powstańcze pap 1200.jpg
Legitymacje powstańcze. Bezcenny zbiór w Muzeum Powstania Warszawskiego

30 lipca o godz. odbyło się spotkanie uczestników Powstania Warszawskiego z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Prezydent Andrzej Duda wręczył wówczas odznaczenia państwowe. 

***

Rejestracja na wszystkie wydarzenia i sprzedaż biletów odbywa się na stronie muzeum. Tam też szczegółowy program obchodów.

Czytaj także:
EN_01139302_0033_Miasto 44_1200x660.jpg
Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek 26 lipca odbyła się premiera teledysku do utworu "Warszawskie dzieci", wykonanego przez wirtualny chór. 

27 lipca o 18 odbył się wernisaż wystawy "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę". Ekspozycję stanowią papierowe lalki - wycinanki, które w zeszłym roku trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Komplet kilkuset prac przekazała kobieta, która jako dziecko bawiła się nimi podczas wojny. 

28 lipca w ramach wernisażu zorganizowano warsztaty "Papier, nożyce, miasto" skierowane dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat. - To będzie tworzenie świata z papieru i tektury z recyklingu, czyli coś, w co bawili się nasi dziadkowie i nasze babcie – zapowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W zajęciach może wziąć udział ograniczona liczba uczestników, dlatego należy się na nie uprzednio zapisać na stronie rejestracja.1944.pl

Tego dnia odbyła się także premiera książki "Motyl Ścibor-Rylski. 101 lat Polski, czyli opowieść o generale" autorstwa Sebastiana Pawliny. Jest to pierwsza biografia generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego - AK-owca, lotnika i wielkiego patrioty.

29 lipca odbyły się uroczystości upamiętnienia ofiar likwidacji niemieckiego więzienia na Pawiaku. Wzięli w nich udział m.in. kombatanci, rozpoczął się także Zlot Harcerski "Nasze pojutrze...", który potrwa do 1 sierpnia.  


jbt, mbl/1944.pl, um.warszawa.pl

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński upamiętniony na muralu w Warszawie. Gliński: przypominamy go Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:40
Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski odsłonili w piątek w Warszawie mural poświęcony poecie. - Wpisujemy tym muralem Baczyńskiego w Warszawę, przypominamy go Polsce - powiedział Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowy Bieg Powstania Warszawskiego w nowej formule. Ruszają zapisy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 04:42
Od 10:00 można zapisywać się na XXX Bieg Powstania Warszawskiego, który odbędzie się 7 sierpnia. Z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa liczba miejsc jest ograniczona.
rozwiń zwiń