"Oddawanie krwi połączone z pamięcią". 30 lipca rusza specjalna akcja w rocznicę Powstania Warszawskiego

2021-07-28, 14:49

"Oddawanie krwi połączone z pamięcią". 30 lipca rusza specjalna akcja w rocznicę Powstania Warszawskiego
Materiały promocyjne. Foto: facebook/PrzelejKrewPowstanie44

Od 30 lipca do 2 sierpnia będzie można oddać krew w ramach akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego". Informację przekazał organizator akcji - Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego.

"Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego" jest akcją promującą oddawanie krwi, połączoną z pamięcią o powstańcach warszawskich. "Tysiące powstańców przelało swoją krew, walcząc o wolność, niepodległość i suwerenność Polski, także patron organizatora akcji: rotmistrz Witold Pilecki. Dziś Ty możesz wziąć udział w patriotycznej akcji i wspominając walkę powstańców warszawskich, dosłownie przelać swoją krew dla tych, którzy jej bardzo potrzebują!" - napisano w informacji.

Powiązany Artykuł

krew osocze free shutt 1200 .jpg
Brak zapasów krwi w stacjach krwiodawstwa. Jedną z przyczyn pandemia

Specjalne koszulki

Akcja zostanie przeprowadzona w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oraz Stadionie Legii Warszawa, w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Stadionie Górnika Zabrze, na Placu Wolności w Stargardzie, a także Ekipowym Poborze Krwi w Gryfinie i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie oraz w Terenowych Oddziałach RCKiK w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Świnoujściu.

Jak napisano w informacji, krwiodawcom będą rozdawane specjalne koszulki. Akcji patronuje m.in. mjr Zbigniew Piasecki ps. Czekolada – harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, walczący m.in. w Zgrupowaniu "Ruczaj" oraz Batalionie "Miłosz".

Szczegółowe informacje oraz harmonogram akcji znajdują się na stronie akcji na Facebooku.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy - ok. 500 tys. - wypędzono z miasta, które następnie zostało przez Niemców niemal całkowicie spalone i zburzone.

dz

Polecane

Wróć do strony głównej