Ks. dr Jastrzębski: kard. Wyszyński i matka Czacka uczą dialogu z każdym człowiekiem i każdą władzą

- Kard. Wyszyński i matka Czacka uczą nas prowadzenia trudnego dialogu z każdym człowiekiem i z każdą władzą. Pokazują, że istnieje jeden Kościół święty, powszechny i apostolski, którego różnorodność jest wielki bogactwem – powiedział ks. dr Jerzy Jastrzębski podczas mszy św. w archikatedrze warszawskiej.

2021-07-28, 22:09

Ks. dr Jastrzębski: kard. Wyszyński i matka Czacka uczą dialogu z każdym człowiekiem i każdą władzą
Kardynał Stefan Wyszyński. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz Jerzy Jastrzębski podczas comiesięcznej modlitwy o owoce zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia podkreślił, że "był on prorokiem danym przez Boga".

Powiązany Artykuł

pap wyszyński 1200 .jpg
"Swoją odwagą zdobywał coraz większy autorytet w życiu publicznym". Ks. prof. Krukowski o Prymasie Tysiąclecia

"Uczył pokonywać lęk"

W homilii podczas mszy świętej w archikatedrze warszawskiej kapłan wskazywał, że kardynał Stefan Wyszyński w czasie II wojny światowej i w czasach PRL-u jako prorok słuchał Boga, przekazywał co mówi, wskazywał kierunek, a także uczył pokonywać lęk. - Pamiętamy o non possumus, o tym, że miejsce cezara jest na tronie, a nie na ołtarzu i ta odległość między tronem, a ołtarzem musi być odpowiednia, nie za blisko i nie za daleko. A gdy cezar próbował zostać Bogiem, na szczęście nieskutecznie, to wtedy Prymas odważnie i pokornie powiedział: to jest bezprawie - mówił kapłan.

Posłuchaj

Ksiądz Jerzy Jastrzębski o odwadze kardynała Stefana Wyszyńskiego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

"Był zatem obrońcą wszystkich ludzi"

W homilii duchowny nazwał Prymasa Tysiąclecia i matkę Różę Czacką prorokami naszych czasów. Powiedział, że kard. Wyszyński prowadził trudny dialog z osobami o odmiennym światopoglądzie. - Od władz PRL domagał się, żeby szanowały nie tylko katolików, ale wszystkich ludzi, także tych wykluczonych. Był zatem obrońcą wszystkich ludzi. Dlatego w 1968 r. bronił strajkujących studentów oraz zmuszonych do wyjazdu polskich obywateli żydowskiego pochodzenia - powiedział ks. dr Jastrzębski.

Przypomniał, że za tę postawę 9 maja 1968 naczelny rabin Polski Zew Wawa Morejno wyraził wdzięczność prymasowi.

Powiązany Artykuł

Wyszyński 1200 Polona.png
Przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W archidiecezji krakowskiej kilkutygodniowa nowenna

- Nie dziwi zatem, że w specjalnym liście rabin napisał:  »Głęboka jest nasza wdzięczność dla dostojnego prymasa Polski, który w ciężkiej dla nas chwili podniósł swój głos protestu przeciwko szerzeniu nienawiści i niestrudzenie nawołuje do miłości, pojednania i konsolidacji narodu « - powiedział kaznodzieja.

REKLAMA

"Wzywają nas do prowadzenia trudnego dialogu"

Wskazał, że kard. Wyszyński i matka Czacka "wzywają nas do prowadzenia trudnego dialogu z każdym człowiekiem i z każdą władzą". - Skoro razem tworzyli Laski, miejsce spotkania różnych nurtów Kościoła. Tego bardziej tradycyjnego i bardziej otwartego z niekatolikami, to ich wspólna beatyfikacja przypomina nam, że nie ma Kościoła łagiewnickiego czy Kościoła toruńskiego. Istnieje jeden Kościół święty, powszechny i apostolski, którego różnorodność jest wielki bogactwem - zaznaczył ks. dr Jastrzębski.

Nazwał również obie postacie prorokami miłości, które uczą otwartości na drugiego człowieka, który krzyczy o miłość. Jako przykład przywołał słowa Wyszyńskiego, który pisał: "w życie społeczne nie można wchodzić z zaciśniętą dłonią. Trzeba ją otworzyć, bo tylko taka zyskuje zaufanie. Tylko otwartą dłoń można podać bratu i siostrze, tylko otwartą dłonią można ich podźwignąć. Miejcie rzetelną i przyjazną dłoń wobec wszystkich"

Czytaj również:

Ksiądz Jerzy Jastrzębski zaznaczył także, że także dziś potrzebujemy dziś proroków, którzy "zdemaskują fałszywych bożków", jak to czynił kardynał Wyszyński, który zdemaskował błędy fałszywych bożków i proroków, jak np. Hitlera, Marksa, Engelsa, Lenina, Stalina i ich wyznawców. - Znał świetnie te doktryny, wiedział, że każdy, kto walczy z Bogiem zawsze przegra - podkreślał.

REKLAMA

Posłuchaj

Ksiądz Jerzy Jastrzębski o prorockiej misji kardynała Stefana Wyszyńskiego (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela specjalnie wybrano 28. dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r.

Comiesięczna Msza święta stanowi przygotowanie do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 12 września. Wraz z Prymasem Tysiąclecia do grona błogosławionych dołączy Matka Róża Czacka.

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej