"Poczekam na efekt dyskusji w tej sprawie". Prezydent o ustawie medialnej
- Trwa nad tym wszystkim w tej chwili dyskusja, debata, a różne są głosy w tej debacie, nie wiadomo jeszcze, jaki będzie efekt końcowy, ja poczekam spokojnie na efekt końcowy - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany w piątek o tzw. ustawę medialną.
2021-07-30, 23:46
Prezydent pytany był na antenie Polsat News, w kontekście stosunków Polski z USA, o przyjęty we wtorek przez sejmową komisję kultury i środków przekazu projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.
Powiązany Artykuł
"Wiązanie tej nowelizacji ze sprawą TVN jest nieporozumieniem". Joanna Lichocka o projekcie ustawy medialnej
- To są rozwiązania legislacyjne, które stanowią inicjatywę Zjednoczonej Prawicy. Poprzednio mówiliśmy o rozwiązaniu, które wynika z orzeczenia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny - powiedział. Dodał, że jeżeli chodzi o inicjatywy, które wynikają wyłącznie z woli ugrupowań politycznych, to poczeka na efekt końcowy.
- Szef KPRM: wierzę, że w ramach Zjednoczonej Prawicy uda się uzyskać poparcie dla ustawy medialnej
- Müller: jestem przekonany, że posłowie Zjednoczonej Prawicy poprą ustawę medialną
- Trwa nad tym wszystkim w tej chwili dyskusja, debata, a różne są głosy w tej debacie, nie wiadomo jeszcze, jaki będzie efekt końcowy, ja poczekam spokojnie na efekt końcowy - tłumaczył. - Jesteśmy suwerennym, niepodległym krajem i mamy prawo uchwalać w naszym kraju rozwiązania prawne, które znajdują większość w parlamencie - mówił.
REKLAMA
- Poczekajmy na to, co ostatecznie zostanie w Sejmie wypracowane - odpowiedział na pytanie o ewentualne zawetowanie ustawy.
Przedłużenie koncesji dla TVN
W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.
Powiązany Artykuł
"Odbiorca musi mieć dostęp do różnych źródeł informacji". Jacek Czerniak o ustawie KRRiT
Poprawki do nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego
Senat wniósł 23 lipca poprawki do głośnej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych na przykład z reprywatyzacją. W konsekwencji ustawa wróci do Sejmu. O wycofanie prawa apelował amerykański Departament Stanu. 20 lipca Grupa 12 senatorów z obydwu partii opublikowała list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, apelując, by doprowadził do wycofania noweli kodeksu postępowania administracyjnego lub ją zawetował. Według senatorów prawo ma utrudnić reprywatyzację mienia.
Stosunki polsko-amerykańskie
Prezydent komentował sprawę stosunków polsko-amerykańskich w wywiadzie udzielonym Polsat News.
REKLAMA
- Ja miałem długą rozmowę z przedstawicielami amerykańskiego kongresu i Senatu w czasie spotkania Inicjatywy Trójmorza. Dyskutowaliśmy te problemy, które zostały przedstawione, przede wszystkim dyskutowaliśmy nad orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., jeszcze sprzed rządów Zjednoczonej Prawicy, które nakazało ograniczyć w czasie możliwości stwierdzania nieważności decyzji administracyjnych i wyjaśniłem, na czym polega ten mechanizm i zasadność jego wprowadzenia - powiedział.
- Nie mam żadnych wątpliwości, bo usłyszałem to, że część moich rozmówców zdecydowanie była przekonana. Podawali mi zresztą przykłady z różnych stanów w Stanach Zjednoczonych, gdzie są podobne rozwiązania - dodał.
bf
REKLAMA