"Relacje na żywo, pieśni powstańcze". Agnieszka Kamińska o obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu
- 1 sierpnia oraz w kolejnych dniach w Polskim Radiu usłyszeć będzie można wypowiedzi uczestników walk, pochodzące z bogatych Archiwów Polskiego Radia. Planowane są relacje na żywo z obchodów uroczystości państwowych, rozmowy z wyjątkowymi gośćmi - ekspertami, historykami, autorami publikacji i opracowań o tematyce powstańczej - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
2021-08-01, 06:00
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Karol Surówka (IAR): Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W tym roku, po raz 77. upamiętniamy bohaterów walki o wolność. Co Polskie Radio przygotowało z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego?
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: Przez całą niedzielę 1 sierpnia w Polskim Radiu usłyszeć będzie można wypowiedzi uczestników walk, pochodzące z bogatych Archiwów Polskiego Radia. Planowane są relacje na żywo z obchodów uroczystości państwowych, rozmowy z wyjątkowymi gośćmi - ekspertami, historykami, autorami publikacji i opracowań o tematyce powstańczej. Na antenach wybrzmią pieśni powstańcze i melodie stolicy z okresu międzywojnia i okupacji. Polskie Radio ma także w swojej ofercie serwisy historyczne, w tym bezpośrednio dedykowany Powstaniu Warszawskiemu, a także poświęcony wybitnemu polskiemu poecie - Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, który poległ w walce o wolną Polskę.
Posłuchaj
1 sierpnia, rusza kolejna kampania "BohaterON - włącz historię! Wyślij kartkę i okaż pamięć Powstańcom Warszawskim". Polskie Radio tradycyjnie zostało partnerem strategicznym i patronem medialnym akcji.
Tak, to wielki zaszczyt dla Polskiego Radia, że po raz kolejny wspieramy akcję BohaterON i wielka radość, że będziemy mogli gościć uczestników gali III edycji Nagród BohaterOny w naszym studiu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Ważna jest dla nas także pamięć o powstańcach, którzy pracowali w Polskim Radiu. To jest nieprawdopodobna część naszej historii, o której pamiętamy.
Czytaj także:
Powiązany Artykuł
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu
Polskie Radio przestało oficjalnie nadawać w 1939 r., jednak nie zaprzestało całkowicie swojej działalności, także podczas Powstania Warszawskiego.
Warto pokreślić, że w podziemiu okupowanej Warszawy powstała konspiracja radiowa Polskiego Radia pod przewodnictwem dyrektora muzycznego Polskiego Radia, Edmunda Rudnickiego. Nadawano z tego samego miejsca, gdzie stacjonowała "Błyskawica", radiostacja Armii Krajowej. Rudnicki również był spikerem w stacji AK. W gronie radiowców podziemia znalazł się także Jeremi Przybora, który po 9 sierpnia 1944 r. przeszedł do ekipy Polskiego Radia, gdzie pracował do zniszczenia stacji nadawczej. Ewa Szumańska, która po wojnie była wieloletnim współpracownikiem Programu 3 Polskiego Radia, podczas Powstania zadebiutowała jako reportażystka "Biuletynu Informacyjnego" BIP KG AK. Zenon Wiktorczyk, niezapomniany głos Polskiego Radia był uczestnikiem Powstania Warszawskiego i dowódcą kompanii w batalionie Bełt. W latach 1950-1968 kierował Redakcją Humoru i Satyry, a w latach 1973-1983 Redakcją Rozrywki.
- MULTIMEDIALNY SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA: POWSTANIE WARSZAWSKIE
- MULTIMEDIALNY SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA: KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI
***
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 r. bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
REKLAMA