Abp Guzdek: mieszkańcy walczącej Warszawy pozostali wierni prawu miłości
- Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną. Gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości - mówił na pl. Krasińskich w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek podczas mszy polowej z udziałem władz.
2021-07-31, 19:00
Eucharystia odbyła się w sobotę na stołecznym placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Mszy przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek. Koncelebrowali ją ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.
Powiązany Artykuł
Wyślij kartkę Powstańcom Warszawskim. Polskie Radio wspiera akcję BohaterON - włącz historię!
W liturgii wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.
Walka na dwóch frontach
W homilii abp Guzdek podkreślił, że "w niezłomnej stolicy toczyła się walka na dwóch frontach; walka fizyczna z bronią w ręku i walka duchowa – wewnętrzne zmaganie się z samym sobą, aby w tym morzu zła i nienawiści pozostać dobrym człowiekiem".
Jak dodał, w czasie "gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości – nawet miłości nieprzyjaciół".
Posłuchaj
- Nieśli oni pomoc, pielęgnowali chorych i rannych – postępowali zgodnie z nauczaniem Jezusa: "Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie" – powiedział administrator apostolski Ordynariatu Polowego.
REKLAMA
Nade wszystko człowiek
Powiązany Artykuł
Żołnierze NATO z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. "To lekcja polskiej historii"
Jako przykład wskazał śp. ppor. Wandę Zalewską-Zdun, ps. "Rawicz", która służyła jako sanitariuszka na Żoliborzu w II Obwodzie "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej niosąc pomoc wszystkim bez wyjątku, także rannym Niemcom.
- Ta wówczas młoda, szlachetna dziewczyna wypełniała powołanie pielęgniarki, bo była przekonana, że na polu bitwy jest wróg, zaś ranny żołnierz to nade wszystko człowiek – powiedział abp Guzdek. Dodał, że "podobnie jak wielu lekarzy, sanitariuszy i pielęgniarek, pośród okrucieństw wojny, zdała ona egzamin z najtrudniejszej miłości, chrześcijańskiej: miłości nieprzyjaciół".
- To pozwala wierzyć, że nawet w krańcowo trudnych warunkach próby i prześladowań, można zachować się godnie i ocalić swoje człowieczeństwo – mówił hierarcha.
Moralne zwycięstwo
Abp Guzdek wyraził jednocześnie wdzięczność powstańcom za ich heroizm walki z bronią w ręku oraz poświęcenie w walce o wolność.
- Ważne jest każde wasze słowo, każda rada oraz wezwanie do współpracy i budowania wspólnoty w trosce o rozwój i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Gloria Victis – chwała zwyciężonym, lecz niepokonanym - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
"Niemcy byli zaskoczeni skalą i gwałtownością zrywu". Brytyjski historyk o Powstaniu Warszawskim
Wskazał, że "największym moralnym zwycięstwem jest uwolnienie się od nienawiści i chęci odwetu".
- Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną – podkreślił hierarcha. - Z tego miejsca zroszonego powstańczą krwią rozlega się apel: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" - mówił.
REKLAMA
Rocznicowe uroczystości
Oficjalne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowało 29 lipca wmurowano kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
W piątek 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami warszawskimi. Prezydent wręczył uczestnikom powstania ordery i odznaczenia państwowe.
Powiązany Artykuł
77 lat temu dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie
Bilans powstania
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
fc
REKLAMA
REKLAMA