more_horiz
Wiadomości

Marszałek Senatu rozmawiał z szefem CDU. Wśród tematów stosunki polsko-niemieckie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 01:57
Stosunki polsko-niemieckie były jednym z tematów rozmowy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym CDU Arminem Laschetem - poinformowało w niedzielę Centrum Informacyjne Senatu.
Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet i marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki
Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet i marszałek Senatu RP Tomasz GrodzkiFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się w niedzielę 1 sierpnia br. w Warszawie z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, Arminem Laschetem. W spotkaniu wzięli udział także Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński, senator Marek Borowski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski i Dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu RP Małgorzata Daszczyk" - poinformowały służby prasowe Senatu.

1200_Morawiecki_Forum.jpg
Premier: Powstanie Warszawskie nas ukształtowało, dało hart ducha i wolę walki

Kontynuacja rozmów sprzed miesiąca

Jak wyjaśniono, spotkanie było kontynuacją rozmowy, którą politycy rozpoczęli w Akwizgranie, gdzie 28 czerwca br. Marszałek Senatu RP wręczył Arminowi Lachetowi honorową nagrodę europejskiej Polonii "Polonicus" za wieloletnie wsparcie dla Polonii w Niemczech oraz za stały wkład w dialog polsko-niemiecki. Marszałek Grodzki i premier Laschet rozmawiali wtedy także w cztery oczy - podano.

"Rozmowy w Warszawie dotyczyły m.in stosunków polsko-niemieckich, jak i zagadnień dotyczących krajów sąsiedzkich. Rozmówcy odnotowali bardzo wiele wspólnych poglądów na kwestie dotyczące Unii Europejskiej, praworządności, praw człowieka oraz odbudowy Europy po pandemii koronawirusa w kontekście Funduszu Odbudowy, który - jak podkreślili - ma służyć zwiększeniu odporności naszego kontynentu na problemy zdrowotne, pandemiczne, gospodarcze i społeczne" - czytamy w informacji.

Dodano, że premier Armin Laschet zaprosił delegację Senatu do złożenia wizyty w Nadrenii Północnej-Westfalii, "w celu zapoznania się z nauczaniem języka polskiego jako języka ojczystego dla Polonii, która licznie zamieszkuje w tym landzie, co jest przykładem dobrej realizacji porozumień polsko-niemieckich w zakresie nauczania naszego języka."

Czytaj również:

FB mateusz morawiecki z niemieckim odpowiednikiem 1200.jpg
Szef rządu spotkał się z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii. Rozmowy dot. m.in. bezpieczeństwa energetycznego Europy

Z szefem CDU rozmawiał także premier

W niedzielę z Arminem Laschetem spotkał się także premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował szef polskiego rządu na Facebooku, w rozmowie poruszane były bieżące zagadnienia międzynarodowe, w tym kwestie bezpieczeństwa energetycznego Europy. "Rozmawialiśmy także m.in. o prawach Polaków mieszkających w Niemczech, zwiększeniu możliwości nauczania języka polskiego w Niemczech oraz realizacji uchwały Bundestagu dotyczącej budowy miejsca pamięci ofiar II Wojny Światowej w Berlinie" - dodał.

W sobotę, w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Armin Laschet oraz ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem