GIS ostrzega przed nową substancją psychoaktywną. Jej zażycie grozi nawet śmiercią
W ostatnich sześciu miesiącach na terenie Polski obserwuje się gwałtowny wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jej zażycie wiąże się z wysokim ryzykiem zatruć, a także śmierci.
2021-08-07, 18:29
GIS podaje, że narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją i liquidów do e-papierosa.
Powiązany Artykuł
Międzynarodowa współpraca CBŚP w walce z przestępczością narkotykową. Blisko 1000 zatrzymanych, ogromne straty narkobiznesu
Zatrucia
Inspektorat podkreśla, że ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.
Po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić halucynacje, paranoja, psychoza, agresywne i gwałtowne zachowanie; strach i niepokój; zniekształcone postrzeganie czasu; nudności i wymioty; letarg; zaburzenia motoryki; zaczerwienienie spojówek oczu; objawy sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, tachykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego, udar) a także drgawki, konwulsje, utrata przytomności i śpiączka.
- Sklep "Króla dopalaczy" zarabiał 50 tys. zł dziennie. Jego pracownik zeznawał przed sądem
- 11-miesięczne dziecko ofiarą wypadku koło Leszna. W organizmie sprawcy wykryto narkotyki
Główny Inspektor Sanitarny zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie "dopalaczami".
"Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne" - zaznacza GIS.
Sanepid przypomina też w ostrzeżeniu, że za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.
dz
REKLAMA
REKLAMA