Błękit-zieleń-neutralność. PGNiG rozwija źródła czystej energii

Założenia Europejskiego Zielonego Ładu wskazują kierunek, w jakim w najbliższych latach będzie zmierzać branża energetyczna. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, pozwalających gospodarce przyszłości funkcjonować bez zakłóceń, to główne wyzwania stawiane dziś przed koncernami energetycznymi. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo realizuje swoje kluczowe cele, jakimi są ciągłe i stabilne dostawy energii, ciepła i gazu, wspierając jednocześnie rozwój przyjaznych dla środowiska technologii.

2021-08-12, 06:00

Błękit-zieleń-neutralność. PGNiG rozwija źródła czystej energii
Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów. Foto: PGNiG

Zielona sieć

Rozwój rynku biometanu w Polsce to jeden z obszarów strategicznych dla Grupy Kapitałowej PGNiG, która przyjęła już standardy jakości biometanu oraz ustaliła warunki przyłączania biometanowni i wzory umów dystrybucyjnych. Nową dla polskiej gospodarki gałąź przemysłu zamierza rozwijać we współpracy z ORLEN Południe. W lipcu tego roku strony złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki celowej, której zadaniem będzie rozwój krajowej sieci biometanowni. W nowoczesnych instalacjach, przy wykorzystaniu substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z produkcji w przemyśle przetwórczym, wytwarzany będzie biometan, który wkrótce uzupełni, a z czasem być może zastąpi gaz ziemny w procesach wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Powiązany Artykuł

LNG PGNIG gazowiec zbiornikowiec 1200.jpg
Grupa PGNiG powiększa flotę gazowców. Spółka wyczarteruje kolejne statki do przewozu LNG

Rozwój produkcji, sieci dystrybucji i rozbudowa łańcucha wartości to jedna kwestia. Drugą jest stworzenie podwalin instytucjonalnych. Ważnym krokiem, który z pewnością przyspiesza ten proces, jest umowa podpisana przez Towarową Giełdę Energii w Warszawie i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Celem współpracy obu podmiotów jest efektywne wykorzystanie wspólnego doświadczenia i potencjału w zbudowaniu rynku biometanu w Polsce.

Gaz z bioodpadów

Grupa Kapitałowa PGNiG równolegle do procesów formalno-administracyjnych kontynuuje własne projekty badawcze w obszarze zielonych paliw. W ramach partnerstwa PGNiG z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu powstaje prototyp instalacji do produkcji bioCNG. Rozwiązanie oparte jest o założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Opracowana technologia umożliwi utylizację biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych w oparciu o fermentację beztlenową i produkcję gazu fermentacyjnego, którego wskaźniki jakości będą pozwalały na dostosowanie go do standardów technicznych biometanu, a następnie sprężenie do standardów CNG.

W ciągu dwóch najbliższych lat projekt ma zostać skomercjalizowany. To kolejny ważny krok w rozwoju niskoemisyjnego transportu, w którym zapotrzebowanie na zielone paliwa cały czas dynamicznie wzrasta.

REKLAMA

Energia ze słońca i wiatru

W ubiegłym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło nowy segment działalności biznesowej, skoncentrowany na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Jednym z czynników przemawiających za rozwojem tego sektora jest stabilizacja finansowa spółki. W przypadku zielonej energii możliwe jest ograniczenie ryzyka wahań cen, z jakim mamy do czynienia w przypadku paliw tradycyjnych, takich jak węgiel czy gaz.

W najbliższych latach na projekty z obszaru OZE PGNiG planuje przeznaczyć do 4 mld zł oraz osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW. Uwaga koncernu koncentruje się wokół energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Spółka buduje również własne kompetencje deweloperskie w tych obszarach, rozwijając m.in. projekty instalacji fotowoltaicznych na obiektach i terenach należących do Grupy Kapitałowej.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na jednym z budynków PGNiG Instalacja paneli fotowoltaicznych na jednym z budynków PGNiG

W listopadzie ubiegłego roku PGNiG zrealizowało pierwszą instalację fotowoltaiczną, która zasila jeden z budynków centrali firmy. Podobnych instalacji w spółkach Grupy Kapitałowej jest już kilka, kolejne są w przygotowaniu lub w trakcie realizacji. W kwietniu bieżącego roku zdecydowano o rozpoczęciu projektu w obszarze OZE na terenie Ciepłowni Kawęczyn w Warszawie, należącej do PGNiG Termika. Powstanie tam farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW. Dotychczas PGNiG zidentyfikowało ponad 35 ha gruntów i ponad 76 tys. m. kw. powierzchni dachowej, które zostaną przeznaczone pod inwestycje w instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 20 MW.

- Dążenie do neutralności klimatycznej, w przypadku polskiego sektora elektroenergetycznego, to proces długotrwały i równocześnie kosztowny. Niemniej jest to konieczność wynikająca z oczekiwań społecznych, zmian prawnych i rosnących kosztów emisji CO2. PGNiG podejmuje to wyzwanie i realizuje projekty, które wpisują się w obrany przez polski rząd model transformacji energetycznej kraju - mówi Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. - Naszym priorytetem w tym procesie jest zapewnienie stabilnych dostaw gazu ziemnego, który jako paliwo przejściowe będzie ważnym ogniwem dekarbonizacji polskiej gospodarki. Kolejny etap to obniżenie emisyjności własnej działalności oraz wsparcie rozwoju rynku paliw alternatywnych. Do tego niezbędne będą inwestycje oraz dodatkowe nakłady na badania i rozwój. Utworzenie jednego koncernu multienergetycznego wraz z PKN Orlen, Energą i Grupą Lotos, pozwoli nam te koszty i wyzwania udźwignąć - zaznacza Paweł Majewski.

REKLAMA

PolskieRadio/PGNiG/artykuł sponsorowany/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej