Pallotyn, lekarz, misjonarz. W wieku 78 lat zmarł abp Henryk Hoser
Zmarł arcybiskup Henryk Hoser, biskup senior warszawsko-praski. Był kapłanem ponad 45 lat, należał do Zgromadzenia Księży Pallotynów. Przez 21 lat (1975-1996) pracował w Rwandzie w Afryce. W latach 2008-2017 kierował diecezją warszawsko-praską. Od 2018 r. był wizytatorem apostolskim w Medziugorie. Miał 78 lat.
2021-08-13, 20:50
W Kościele pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, między innymi sekretarza pomocniczego watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych.
W Rwandzie był duszpasterzem, proboszczem, lekarzem, animatorem duszpasterstwa rodzinnego i organizatorem wielu sesji formacji apostolstwa świeckich. W 1978 r. w stolicy tego kraju - Kigali - założył Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat, a także Centrum Formacji Rodzinnej, mające na celu upowszechnianie naturalnych metod planowania rodziny. W 1994 r. został powołany jako ekspert w zakresie rodziny i rozwoju na Synod Specjalny Biskupów dla Afryki. Wielokrotnie mówił o wielkiej roli działalności misyjnej. Podkreślał, że jest ona podstawowym nurtem współczesnego świata, pozwalającym zrozumieć zachodzące w nim procesy globalizacyjne, a także lepiej i głębiej żyć.
Po wojnie domowej między plemionami Tutsi i Hutu w 1994 r., na czas nieobecności Nuncjusza Apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała księdza Henryka Hosera Wizytatorem Apostolskim na Rwandę, z prawami Nuncjusza. Przez dwa lata duchowny wizytował diecezje, mianował administratorów apostolskich na diecezje wakujące oraz pomagał biskupom i kapłanom organizować na nowo pracę duszpasterską. Po zakończeniu tej misji w 1996 r. ksiądz Hoser wyjechał z Rwandy.
REKLAMA
Pierwszy pallotyn
Po powrocie z Afryki był przełożonym pallotynów we Francji i w Belgii. Pełnił także posługę duszpasterską w strukturach Wspólnoty Europejskiej.
Doświadczenia misyjne arcybiskupa Hosera były cenione przez kolejnych papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
W 2005 r. został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem. Jest pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do tej godności. Jako zawołanie biskupie wybrał słowa: "Maior est Deus" - "Bóg jest większy". Objął też funkcję sekretarza pomocniczego watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych. W 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem warszawsko-praskim. Diecezję objął 28 czerwca 2008 r. Mówił wówczas, że choć przez lata mieszkał poza Polską, do Warszawy wraca, jak do domu. Wspominał, jak jego matka na gruzach katedry św. Jana Chrzciciela w 1946 r. wymodliła mu powołanie kapłańskie, a także swoją mszę prymicyjną w kościele akademickim św. Anny.
Posłuchaj
Od 2009 r. był konsultorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W tym samym roku Benedykt XVI mianował arcybiskupa uczestnikiem zgromadzenia specjalnego II Synodu dla Afryki. W 2017 r., w związku z ukończeniem 75 lat, arcybiskup Hoser złożył rezygnację z urzędu i przeszedł na emeryturę. Papież Franciszek mianował go wizytatorem apostolskim w Medziugorie, mieście w Bośni i Hercegowinie, gdzie - według relacji sześciorga dzieci - w 1981 r. miała objawić się Matka Boża. Wcześniej arcybiskup był wysłannikiem papieża do tego miejsca pielgrzymek wiernych.
REKLAMA
Posłuchaj
W strukturach Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Hoser m.in. był przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych. Podkreślał, że bioetyka jest jednym z najtrudniejszych wyzwań współczesności i wielokrotnie powtarzał, że postęp nauk medycznych wymaga również rozwoju etyki.
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda w 2015 r. odznaczył hierarchę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei prezydent Portugalii uhonorował go Orderem Zasługi II klasy.
dz
REKLAMA