more_horiz
Wiadomości

Jarosław Ziętara na amerykańskiej liście dziennikarzy-ofiar zbrodni. "To bardzo ważne wydarzenie"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 00:22
Promujący wolność prasy amerykański Committee to Protect Journalists umieścił Jarosława Ziętarę na liście dziennikarzy-ofiar zbrodni – poinformował w środę dziennikarz Krzysztof M. Kaźmierczak, autor książki o zamordowanym poznańskim reporterze.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Amerykański Committee to Protect Journalists (Komitet Ochrony Dziennikarzy) umieścił Jarosława Ziętarę w swojej bazie dziennikarzy-ofiar zbrodni. To bardzo ważne wydarzenie. Tym bardziej ważne, że spóźnione o wiele, wiele lat..." – napisał w środę na Facebooku Kaźmierczak, który w 2015 r. opublikował książkę "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa".

Czytaj także:
ZiętaraKaźmieraczak.jpg
Sprawa zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "Było siedem zagadkowych zgonów"

Czytaj także:

Pamięć o Jarku Ziętarze

Czytaj także:
ziętara 1200 forum.jpg
Morderstwo dziennikarza Jarosława Ziętary. Krzysztof Kaźmierczak: zajmował się przestępstwami najbogatszych

"Kiedy Jarka Ziętarę porwano i zamordowano, milczały latami w jego sprawie polskie stowarzyszenia dziennikarskie (to z tego powodu wówczas postanowiłem, że do żadnego nie przystąpię). Żadne z nich nie zgłosiło go do międzynarodowych organizacji monitorujących zbrodnie na dziennikarzach, co zapewne pomogłoby w wyjaśnienie zbrodni. Do takiego rejestru Jarek trafił dopiero teraz, dzięki żmudnym, indywidualnym staraniom" - dodał Kaźmierczak. Zaznaczył, że prócz wpisu na stronie CPJ zamieszczono obszerny materiał opisujący historię sprawę.

Wyraził nadzieję, że "otworzy to drogę do szerszego zaistnienia sprawy na arenie międzynarodowej i zachowania pamięci o Jarku Ziętarze".

Ziętara, dziennikarz śledczy "Gazety Poznańskiej", a wcześniej "Wprost" i "Gazety Wyborczej" pisał o aferach gospodarczych. Zaginął w 1992 r., siedem lat później został uznany za zmarłego. Proces w sprawie podżegania do zabójstwa dziennikarza toczy się przed sądem w Poznaniu.

jbt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także