Powstanie Polska Unia Metrologiczna. Szef MEiN: to szansa na wykorzystanie potencjału polskich naukowców
Ponad 1,3 mln zł na utworzenie Polskiej Unii Metrologicznej w Lublinie przekazał Politechnice Lubelskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Unia ma integrować środowisko metrologów i służyć rozwijaniu tej dziedziny nauki w Polsce.
2021-08-30, 13:04
- Przekazuję jako minister edukacji i nauki na ten początek i tworzenie Polskiej Unii metrologów tu, w Lublinie, w Politechnice Lubelskiej, 1 mln 357 tys. zł - powiedział Przemysław Czarnek w poniedziałek w Lublinie na konferencji prasowej, podczas której podpisał porozumienie w sprawie utworzenia Polskiej Unii Metrologicznej z rektorem Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniewem Paterem.
Powiązany Artykuł
Zalecenia ogólne i szczegółowe. Szkoły otrzymały wytyczne dot. prowadzenia nauki stacjonarnej
Posłuchaj
Jak zaznaczył Czarnek, to są "koszty tylko administracyjne". - Opracowujemy specjalny program, który będzie opiewał na dużo większą kwotę, który będzie w sposób systemowy podchodził do tworzenia Polskiej Unii Metrologów i tej bazy dla rozwoju polskiej metrologii, a przez to dla rozwoju nauk w różnych dziedzinach i w różnych dyscyplinach – dodał minister.
Jak podkreślił, w Polsce mamy wybitnych metrologów, ale to środowisko jest "dość rozczłonkowane". - W związku z tym potencjał naukowy metrologii jak i metrologów polskich jest niewykorzystany nawet w połowie – mówił.
Mózg operacji w Lublinie
Czarnek tłumaczył, że w Politechnice Lubelskiej powstanie "baza koordynacyjna, taki, można powiedzieć, mózg całej operacji tworzenia Polskiej Unii Metrologów". Jak wyjaśnił, ma ona służyć temu, "aby potencjał i naukowy, i techniczny, który tworzymy, był wykorzystany na wielką skalę, która - w perspektywie kilku lat - będzie porównywalna albo będzie przerastała potencjał metrologów w wielu krajach Europy zachodniej".
REKLAMA
Prof. Pater powiedział, że Politechnika Lubelska należy do najbardziej innowacyjnych uczelni, powstaje tu bardzo dużo nowych rozwiązań technicznych, a to nie byłoby możliwe bez intensywnych działań naukowych w różnych dyscyplinach, w tym metrologii. - Metrologia jest taką dyscypliną, która można powiedzieć jest zwornikiem. Można nazwać ją księżniczką nauk, zachowując nazwę królowej nauk dla matematyki – mówił rektor.
Powiązany Artykuł
"Powrót do nauki stacjonarnej nie stanowi już problemu". Szef MEiN o nowym roku szkolnym
Posłuchaj
- Dzisiaj mierzymy wszystko, nie tylko wielkości fizyczne, ale mierzymy różne wskaźniki ekonometryczne, mierzymy inteligencję, czy poparcie dla poszczególnych partii politycznych. Metrologia jest wszędzie. My chcemy poprzez te działania zintegrować środowisko metrologów w Polsce, zintensyfikować prace naukowe w tym obszarze i tym zajmie się Politechnika Lubelska na zlecenie ministra – wyjaśnił Pater.
***
Politechnika Lubelska przy tworzeniu Unii będzie też współpracować Głównym Urzędem Miar. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek rektor uczelni i prezes GUM Jacek Semeniak.
as
REKLAMA
REKLAMA