Dziś posiedzenie rządu. Tematem m.in. ustawa o szkolnictwie wyższym i zmiany w programie 500+
Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia (pocz.11.00) zajmie się między innymi projektem nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zakłada on wsparcie ze środków budżetu państwa osób podejmujących i odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej służbie zdrowia.
2021-08-31, 02:43
Kredytowanie studiów będzie się odbywało w transzach wypłacanych przez podmiot udzielający kredytu na wyodrębniony rachunek uczelni przez okres trwania studiów, ale nie dłużej niż przez 6 lat. Kredyt będzie niskooprocentowany. Kredytobiorca będzie mógł wystąpić o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty kredytu, wydłużyć lub skrócić okres spłaty kredytu, obniżyć wysokość miesięcznej raty, a w przypadku trudnej sytuacji życiowej, zawiesić spłatę kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Powiązany Artykuł
![shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg](https://static.prsa.pl/images/fb9b66b3-b7c3-4064-9cd5-10b6f0ba5f10.jpg)
Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń - lipiec 2021 r. Wyraźny wzrost dochodów
W porządku obrad rządu jest też projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Chodzi w nim o zmianę organu realizującego wypłatę świadczenia z rządowego programu Rodzina 500 Plus. Ma być ono wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas przez samorządy. Wnioski będą mogły być składane wyłącznie za pośrednictwem kanałów elektronicznych, a wypłata środków będzie odbywać się jedynie w formie bezgotówkowej.
- Polska dobre poradziła sobie z pandemią na tle UE, uważa minister finansów
- Przygotowania do nowego roku szkolnego. MEiN przekazało wytyczne dot. nauki stacjonarnej i pakiety edukacyjne
Obecnie wnioski o świadczenie 500 plus składa się w różnych formach, między innymi w papierowej, a wypłata świadczenia może następować w formie przekazu pocztowego, wypłaty gotówkowej lub przekazu bankowego.
Ministrowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o odpadach. Ustanawia on nowe wymagania w zapobieganiu powstawania odpadów, rozszerza przepisy dotyczące planów gospodarki odpadami oraz wyznacza wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych.
REKLAMA
Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz Prawa farmaceutycznego, który ma dostosować nasze przepisy do unijnych po wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
dn
REKLAMA