"To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji". Gliński o budowie Muzeum Pola Bitwy Westerplatte

- Jest takie miejsce, gdzie dziesiątki broniły się przed tysiącami, karabiny zatrzymywały okręty, a sześć godzin przerodziło się w siedem dni - powiedział o Westerplatte w rocznicowym nagraniu wideo wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji - dodał. 

2021-09-01, 10:47

"To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji". Gliński o budowie Muzeum Pola Bitwy Westerplatte
Wicepremier Piotr Gliński. Foto: Screenshot/MKDNiS

Powiązany Artykuł

1-wrzesnia-663.jpg
"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

W nagraniu wideo szef MKDNiS wskazał, że jest takie "miejsce-symbol, które znać powinien każdy". - Brama przez którą powinno się przejść. Są ruiny będące historią każdego z nas. Jest cmentarz, gdzie leżą ludzie, którzy oddali życie za swoich Rodaków. Miejsce, gdzie dziesiątki broniły się przed tysiącami, karabiny zatrzymywały okręty, a sześć godzin przerodziło się w siedem dni. Strzały, które padły nad morzem słychać było pod górami - stwierdził wicepremier.

- Świt, który zamiast słońca, przyniósł światu ogień i śmierć. Żelazne miejsce, gdzie bohaterskim obrońcom nawet wróg oddawał honory, gdzie ziemia dalej usiada jest metalem i krwią. Miejsce, które św. Jan Paweł II uczynił symbolem wyzwania dla każdego młodego Polaka. Fundamenty na których tak wiele można wznieść. I miejsce to doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji. Muzeum Pola Bitwy Westerplatte - budujemy je tutaj dla Ciebie - powiedział w spocie Piotr Gliński.

***

82 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

REKLAMA

Czytaj także:

Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.35 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte.

dn/Ministerstwo Kultury

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej