"Bezpośredniego kontaktu nie zastąpią technologie". List premiera do uczniów na nowy rok szkolny

2021-09-01, 11:01

"Bezpośredniego kontaktu nie zastąpią technologie". List premiera do uczniów na nowy rok szkolny
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

- Bezcennego, bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie (Wielkopolskie).

W Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie k. Kępna odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego. Uczniowie i nauczyciele zebrali się w nowo wybudowanej szkole podstawowej. W uroczystości uczestniczyli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wspólnie z wicewojewodą Anetą Niestrawską oraz wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł.

Z okazji inauguracji list do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki, który odczytała minister rodziny Marlena Maląg.

Powiązany Artykuł

forum nowy rok szkolny 1200.jpg
Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Nadal obowiązują zasady reżimu sanitarnego

Reżim sanitarny

Nauka - jak poinformował premier - będzie prowadzona na zasadach sprzed pandemii z zachowaniem reżimu sanitarnego.

- Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość minionego roku szkolnego uczniowie byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami. Wówczas wszyscy przekonaliśmy się, że bezcennego, bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie - zaznaczył szef rządu.

Podkreślił, że bezpieczny powrót do szkół jest "dla nas wszystkich najważniejszy, dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z innymi podmiotami i instytucjami przygotowało szereg programów i nowych materiałów edukacyjnych oraz wytyczne przeciwepidemiczne" - poinformował.

Wyraził nadzieję, że dzięki tym rekomendacjom nauka w szkołach będzie bezpieczniejsza a uczniowie i nauczyciele otrzymają wsparcie po długim okresie kształcenia na odległość.

- Pamiętajmy, że szczepienia dają szansę na skuteczną walkę z pandemią i uniknięcie ponownego zamknięci szkół. Dlatego gorąco do szczepień zachęcam - zaapelował premier.

II Wojna Światowa

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przypomniał, że data rozpoczęcia roku szkolnego nierozerwalnie związana jest z rozpoczęciem II wojny światowej "największego dramatu naszej cywilizacji. Echa tamtych wydarzeń, obecne każdego 1 września zwracają uwagę, jak ważne jest kształcenie naszych pokoleń na wolności i pokoju" - oświadczył.

Zgromadzeni na uroczystości zgodnie przyznali, że szkoła w Baranowie jest najnowocześniejszą szkołą w Wielkopolsce.

- Dzieci będą tu miały wspaniałe warunki do nauki, zabawy i spędzania wolnego czasu - podkreśliła wójt Baranowa Bogumiła Lewandowska-Siwek.

Koszt inwestycji pochłonął 47 mln zł; środki pochodziły tylko z budżetu gminy.

Naukę w budynku nowej szkoły przy ul. Orlika rozpoczęło 250 dzieci. Do dyspozycji mają 16 sal lekcyjnych, wyposażonych m. in. w panele akustyczne, wyciszające podłogi, żaluzje, inteligentne oświetlenie, tablice elektroniczne. Pomieszczenia edukacyjne rozmieszczone są wokół atrium z zielenią. Poszczególne segmenty są oznaczone kolorami, żeby uczniowie nie mieli problemów z komunikacją. Obiekt nawiązuje do historycznej zabudowy zwartych kamieniczek na rynku w Baranowie. Wybudowany jest z naturalnych materiałów a zastosowane rozwiązania techniczne są ekologiczne i energooszczędne.

Budynek szkoły jest jednym z elementów kompleksu oświatowo-sportowego. Na powierzchni ponad 4 tys. m kw. powstaną jeszcze przedszkole oraz hala i boiska sportowe. - Hala zostanie wybudowana do końca roku, natomiast przedszkole w 2022 roku - poinformowała wójt.

dz

Polecane

Wróć do strony głównej