Maciej Rosalak: Niemcy chcą wyprzeć II wojnę światową ze swojej pamięci

- Niezmiernie istotne są wnioski, jakie można z tej wojny wysnuć. Powinna nauczyć nas niebywałej ostrożności w zawieraniu sojuszy, liczeniu na nie, na to, z kim mamy do czynienia. Piękne mowy nie ukryją tego, że dominuje gra interesów. Uważajmy na to, co kto mówi i co obiecuje. Jaki ma naprawdę interes w tym, aby nas wspomóc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk.

2021-09-01, 12:25

Maciej Rosalak: Niemcy chcą wyprzeć II wojnę światową ze swojej pamięci
Prof. Maciej Rosalak. Foto: PR24/JW

Od upamiętnienia bombardowania Wielunia rozpoczęły się obchody 82. rocznicy agresji Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej 1 września 1939 roku. Tego dnia 29 niemieckich bombowców zrzuciło na miasto śmiercionośny ładunek. W nalocie zginęło kilkuset cywilów.

Powiązany Artykuł

Jan Żaryn 1200.jpg
Rocznica wybuchu II wojny światowej. Prof. Jan Żaryn: europejska pamięć zbiorowa oddala się od tamtych wydarzeń

Maciej Rosalak komentował politykę historyczną państwa i potrzeby edukacyjne z niej wynikające. - Mamy nowoczesne środki przekazu, które powinny nadążać za szkołą. Sam podręcznik i siedzenie w ławce nie wystarcza w dzisiejszych czasach - zaznaczył.

Gość audycji odniósł się również do używania określenia "naziści" w kontekście odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. - Karygodne jest używanie tego propagandowego języka, który był zresztą o wiele wcześniej stosowany. Wiadomo, czemu to służy. Niemcy chcą uchodzić za kraj najwyżej cywilizowany i demokratyczny, świecący przykładem. Wywołali tę wojnę, ich konto obciążają potworne zbrodnie i zniszczenia, chcą to wyprzeć z pamięci swojej i innych ludzi. To trzeba przypominać - podkreślał historyk.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Maciej Rosolak o polityce historycznej Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 18:12
+
Dodaj do playlisty

- Z całą pewnością była to wojna prowadzona przez dwa potworne, bandyckie, ludobójcze totalitaryzmy, oba o rodowodzie socjalistycznym. Jeden narodowo-socjalistyczny, drugi komunistyczny. (…) To była wojna totalna, obejmowała wszystkich ludzi. Rozpoczęło się od zbombardowania Wielunia, spokojnego, bezbronnego miasta, gdzie nawet nie było oddziałów wojskowych. (…) Podobnie było podczas oblężenia Warszawy, gdzie celowo bombardowano domy mieszkalne, zabytki i gmachy publiczne, by sterroryzować ludność miasta - przypominał historyk.

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Maciej Rosalak

Data emisji: 01.09.2021

Godzina emisji: 11:11

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej