more_horiz
Wiadomości

"Pamięć i prawda to nasze zobowiązanie wobec ofiar". Premier w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 14:30
- Pamięć i prawda o II wojnie światowej to nasze zobowiązanie wobec jej ofiar i wobec przyszłych pokoleń - podkreślił na Twitterze premier Mateusz Morawiecki w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Lukasz Dejnarowicz/Forum

"Oddali życie za Polskę, ale żyją na wieki w naszej pamięci. Pamięć i prawda o #IIWŚ to nasze zobowiązanie wobec jej ofiar i wobec przyszłych pokoleń" - napisał na swoim profilu na Twitterze.

podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow FORIM 1200.jpg
82. rocznica Paktu Ribbentrop-Mołotow. Premier: na mocy tego postanowienia wybuchła II wojna światowa

Premier przypomniał, że "w Szymankowie znajduje się pomnik upamiętniający pierwszych bestialsko zamordowanych przez Niemców kolejarzy i celników".

Około godz. 4 rano 1 września 1939 r. w Szymankowie niemiecka żandarmeria oraz członkowie SA, zabili 14 polskich kolejarzy i dwóch członków ich rodzin oraz pięciu inspektorów Ekspozytury Inspektoratu Ceł RP w Wolnym Mieście Gdańsku.

Uzbrojeni niemieccy funkcjonariusze zaatakowali Polaków w ich mieszkaniach oraz budynkach dworcowych. Według pionu śledczego gdańskiego IPN, który badał sprawę, celem sprawców było wymordowanie (wcześniej wielokrotnie przez nich szykanowanej) polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej tą okolicę.

ng

Zobacz także

Zobacz także