more_horiz
Wiadomości

"Słowa Gentiloniego to otwarty, bezprecedensowy nacisk na Polskę". Beata Szydło o opinii członka KE

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:29
Była premier, obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło napisała na Twitterze, że słowaunijnego komisarza do spraw gospodarczych Paolo Gentiloniego są naciskiem na Polskę.
Beata Szydło
Beata SzydłoFoto: Maciej Luczniewski/Forum

"Członek Komisji Europejskiej stwierdził, że pieniądze z KPO dla Polski zostają wstrzymane z powodu rozprawy przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym. To otwarty, bezprecedensowy nacisk na Polskę i próba ingerencji w niezależność naszego systemu prawnego" - napisała Beata Szydło.

1200 buda pap.jpg
Buda: słowa Gentiloniego nie są stanowiskiem Komisji Europejskiej

Komisarz Paolo Gentiloni był pytany w Parlamencie Europejskim o powody przedłużającej się oceny Komisji, dotyczącej polskiego Planu Odbudowy. Odpowiedział, że dyskusja trwa i że jest ona związana z kwestią nadrzędności unijnego prawa w Polsce.

Czytaj także: 

"Słowa Gentiloniego nie są stanowiskiem KE"

waldemar buda free tt 1200.jpg
Waldemar Buda o KPO: liczymy, że we wrześniu będzie już zatwierdzony

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że Komisja Europejska nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu polskiego Planu Odbudowy bądź zawieszeniu środków. Podkreślał, że słowa Paolo Gentiloniego nie są oficjalnym stanowiskiem Komisji Europejskiej oraz że nie ma podstaw prawnych, aby wiązać kwestię nadrzędności prawa unijnego z Funduszem Odbudowy.

Wiceminister Waldemar Buda powiedział, że polski KPO zostanie zatwierdzony w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wskazywał, że Polska złożyła KPO w Brukseli w terminie i zamknęła dialog techniczny na temat dokumentu.

Do tej pory z 27 państw członkowskich pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla swoich planów odbudowy po pandemii uzyskało 18 krajów.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do otrzymania przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem