more_horiz
Wiadomości

"Słowa Gentiloniego to otwarty, bezprecedensowy nacisk na Polskę". Beata Szydło o opinii członka KE

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:29
Była premier, obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło napisała na Twitterze, że słowaunijnego komisarza do spraw gospodarczych Paolo Gentiloniego są naciskiem na Polskę.
Beata Szydło
Beata SzydłoFoto: Maciej Luczniewski/Forum

"Członek Komisji Europejskiej stwierdził, że pieniądze z KPO dla Polski zostają wstrzymane z powodu rozprawy przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym. To otwarty, bezprecedensowy nacisk na Polskę i próba ingerencji w niezależność naszego systemu prawnego" - napisała Beata Szydło.

1200 buda pap.jpg
Buda: słowa Gentiloniego nie są stanowiskiem Komisji Europejskiej

Komisarz Paolo Gentiloni był pytany w Parlamencie Europejskim o powody przedłużającej się oceny Komisji, dotyczącej polskiego Planu Odbudowy. Odpowiedział, że dyskusja trwa i że jest ona związana z kwestią nadrzędności unijnego prawa w Polsce.

Czytaj także: 

"Słowa Gentiloniego nie są stanowiskiem KE"

waldemar buda free tt 1200.jpg
Waldemar Buda o KPO: liczymy, że we wrześniu będzie już zatwierdzony

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że Komisja Europejska nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu polskiego Planu Odbudowy bądź zawieszeniu środków. Podkreślał, że słowa Paolo Gentiloniego nie są oficjalnym stanowiskiem Komisji Europejskiej oraz że nie ma podstaw prawnych, aby wiązać kwestię nadrzędności prawa unijnego z Funduszem Odbudowy.

Wiceminister Waldemar Buda powiedział, że polski KPO zostanie zatwierdzony w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wskazywał, że Polska złożyła KPO w Brukseli w terminie i zamknęła dialog techniczny na temat dokumentu.

Do tej pory z 27 państw członkowskich pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla swoich planów odbudowy po pandemii uzyskało 18 krajów.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do otrzymania przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro.

ng

Zobacz także

Zobacz także