more_horiz
Wiadomości

Kolejny sukces śląskich kardiologów. To pierwszy taki zabieg w żywieckim szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:24
Zabieg na zastawkach serca po raz pierwszy wykonali lekarze z otwartego niedawno oddziału kardiologii szpitala w Żywcu. Przeprowadzili go u 91-letniej pacjentki ze skrajną niewydolnością krążenia. Kobieta opuściła już szpital - podała lecznica.
Kardiolodzy ze szpitala w Żywcu
Kardiolodzy ze szpitala w ŻywcuFoto: szpitalzywiec.pl

Lekarze podali, że skrajną niewydolność krążenia u seniorki spowodowała zwężona zastawka aortalna. Aby jej pomóc, wykonali zabieg balonowej walwuloplastyki aortalnej.

operacja free lekarze free szpital free shutt 1200  .png
Pielęgniarki i ratownicy medyczni będą mogli asystować przy operacjach? Jest projekt MZ

- Wykonywana ona jest u pacjentów z bardzo ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej i objawami zagrażającymi życiu, gdy chory nie kwalifikuje się do operacji jej wymiany ze względu na bardzo duże ryzyko. Zabieg ma na celu ustabilizowanie stanu pacjenta tak, by później możliwe było wykonanie małoinwazyjnego wszczepienia zastawki - powiedział ordynator oddziału kardiologicznego dr Marcin Dębiński.

Szpital zakomunikował, że stan chorej ustabilizował się po zabiegu na tyle, że mimo wieku i licznych chorób współtowarzyszących w dobrym stanie i o własnych siłach opuściła oddział.

To kolejny zabieg, który wykonali kardiolodzy w żywieckiej lecznicy. Tamtejszy oddział został formalnie otwarty w połowie sierpnia br. Krótko potem przeprowadzili dwa pierwsze zabiegi implantacji stymulatorów serca, tzw. rozruszników, u pacjentów z zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu serca.

Szpital w Żywcu

Nowy szpital żywiecki, otwarty rok temu, powstał na peryferiach miasta w partnerstwie publiczno-prywatnym miejscowego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Lecznica stanęła na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane.

W szpitalu działają oddziały: kardiologiczny, chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, pediatryczny, intensywnej terapii, a także - w innym budynku - rehabilitacyjny.

kp

Zobacz także

Zobacz także