more_horiz
Wiadomości

Posłowie Solidarnej Polski: KE uzurpuje sobie prawa do organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:59
- Nie ma zgody na dyktat Komisji Europejskiej i na to, żeby godziła w porządek prawny Rzeczypospolitej Polskiej - oświadczył Mariusz Gosek z Solidarnej Polski. - Chodzi o spór, czy w Polsce będzie rządziła demokracja czy będzie rządziła eurokracja - mówił jego partyjny kolega, Jan Kanthak.
Jacek Ozdoba i Jan Kanthak
Jacek Ozdoba i Jan KanthakFoto: PAP/Leszek Szymański

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek, że zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału ws. środków tymczasowych z 14 lipca, dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Poinformowała też, iż rozpoczęto wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
"Przedmiot sporu może w ogóle zniknąć". Fogiel komentuje spór z KE o sądy

Zdaniem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby grożenie komukolwiek konsekwencjami bez podstawy prawnej jest przejawem "szantażu, którego dzisiaj obserwujemy". - To są działania, które niestety będą niszczyły wspólnotę europejską, bo są bezpodstawne, pozatraktatowe, niezgodne również z polskimi przepisami. A dotyczą takich spraw, jak Izba Dyscyplinarna, która ma określone zadania związane z naprawianiem wymiaru sprawiedliwości w postaci na przykład uchylania immunitetu wobec tych, którzy nie przestrzegają procedur, nie przestrzegają Kodeksu postępowania karnego czy innych ustaw - oświadczył.

Polityk apelował, by ponad podziałami wspólnie przeciwstawiać się "tej agresji prawnej, której jesteśmy świadkami".


"Nie ma zgody na dyktat KE"

Poseł Mariusz Gosek zaznaczył, że "nie ma zgody na dyktat Komisji Europejskiej i na to, żeby godziła w porządek prawny Rzeczypospolitej Polskiej". - Komisja Europejska uzurpuje sobie prawa do organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo to wyłączna domena państw narodowych wszystkich krajów członkowskich UE - wskazał.

Według niego, "ta skrajna nieodpowiedzialność szczególnie jednego z urzędników Komisji Europejskiej i uzurpowanie sobie prawa do tego, żeby organizował wymiar sprawiedliwości w Polsce spotka się z jasnym odporem Solidarnej Polski pana ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry". - My bronimy polskiej suwerenności, zawsze jej broniliśmy i bronić będziemy - zapewnił Mariusz Gosek.

Czytaj także:

"Demokracja lub eurokracja"

Zdaniem posła Jana Kanthaka, nie chodzi o spór związany z regulacjami dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej. - Tu chodzi o coś bardziej fundamentalnego. Chodzi o spór, czy w Polsce będzie rządziła demokracja czy będzie rządziła eurokracja - podkreślił.

- Czy mieszkańcy Lubartowa, Piotrkowa Trybunalskiego czy Gdańska, którzy będą szli na wybory, będą głosowali na swoich przedstawicieli w ramach demokracji pośredniej, będą mieli wpływ na to, co się dzieje w państwie, w którym żyją. Czy będzie tak, jak chce Unia Europejska i silne państwa UE, żeby to eurokraci, którzy nie mają demokratycznego mandatu, decydowali w jakim kształcie ma funkcjonować każde suwerenne państwo - dodał poseł Solidarnej Polski.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem