Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Uroczysty koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej 11 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. "Soli Deo", przygotowany z okazji zbliżającego się wielkiego wydarzenia. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.

2021-09-08, 16:35

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Uroczysty koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia
Koncert "Soli Deo" odbędzie się 11 września 2021 roku . Foto: Biuro Programu "Niepodległa"

Dla uczczenia bogatego dorobku Prymasa Wyszyńskiego - postaci, która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie się historii naszego kraju oraz polskiego społeczeństwa po II wojnie światowej - Biuro Programu "Niepodległa" przygotowało szereg różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Powiązany Artykuł

Wyszyński-1200x660.jpg
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny

Koncert "Soli Deo"

Podczas uroczystego koncertu pt. "Soli Deo" będzie można usłyszeć utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonają Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń, Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.

Zobacz także:

Wyjątkowym elementem koncertu będzie prapremiera arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. "Polska jest Jednością", która została skomponowana specjalnie na tę okazję przez Pawła Sydora.

REKLAMA

Muzyce towarzyszyć będą projekcje multimedialne w formie ruchomych obrazów, przygotowane z wykorzystaniem zdjęć z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Powiązany Artykuł

sarkofag 1200.jpg
"Niewidoma matka niewidomych". Reportaż o Matce Róży Czackiej [POSŁUCHAJ]

Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych.

Msza beatyfikacyjna

Centralne wydarzenie związane z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej stanowić będzie msza beatyfikacyjna, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszę transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Transmisja dostępna będzie także na portalu polskieradio24.pl, polskieradio.pl, niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych.

Dodatkowo na terenach parafii w całej Polsce ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których wierni będą mieli okazję wspólnego uczestnictwa we mszy.

REKLAMA

Premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"

W dniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, 12 września o godz. 20:00 w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", którego koproducentem jest Biuro Programu "Niepodległa". Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusza Syka.

Zobacz także:

Film przywołuje mało znany, lecz istotny wątek w biografii Wyszyńskiego jakim był udział w Powstaniu Warszawskim. Wojenna zawierucha, liczne dylematy i trudne decyzje, z którymi musiał wówczas zmierzyć się przyszły Prymas bez wątpienia przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku jego nauczania.

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.

Na ekranie zobaczymy m.in. Xawerego Szlenkiera, który wcieli się w rolę kardynała Wyszyńskiego, Małgorzatę Kożuchowską w roli matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Adama Fidusiewicza i wielu innych.

REKLAMA

Produkcja otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Film dostępny będzie w kinach od 17 września.

ZOBACZ ZWIASTUN

Publikacja "Ojciec wolnych ludzi"

Przy wsparciu Biura Programu "Niepodległa" Wydawnictwo Stacja7 przygotowało wznowienie publikacji "Ojciec wolnych ludzi" autorstwa Pawła Zuchniewicza, będącej beletryzowaną opowieścią o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowe wydanie, opracowane w atrakcyjnej dla współczesnego czytelnika szacie graficznej, wraz z licznymi dostępnymi materiałami dydaktycznymi przygotowanymi w oparciu o nauczanie Prymasa, składają się na adresowany do młodzieży projekt "Wolni Ludzie", będący okazją do dyskusji o wartościach takich jak poszanowanie wolności, godności i praw człowieka, a także budowania wolnej i niepodległej Polski.

paw/ Biuro Programu "Niepodległa", IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej