Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Uroczysty koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia
W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej 11 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbył się uroczysty koncert pt. "Soli Deo", przygotowany z okazji zbliżającego się wielkiego wydarzenia. Artystom towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
2021-09-11, 21:30
Dla uczczenia bogatego dorobku Prymasa Wyszyńskiego - postaci, która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie się historii naszego kraju oraz polskiego społeczeństwa po II wojnie światowej - Biuro Programu "Niepodległa" przygotowało szereg różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
Powiązany Artykuł
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny
Koncert "Soli Deo"
Podczas uroczystego koncertu pt. "Soli Deo" można było usłyszeć utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonali Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń, Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Zobacz także:
Wyjątkowym elementem koncertu była prapremiera arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. "Polska jest Jednością", która została skomponowana specjalnie na tę okazję przez Pawła Sydora.
REKLAMA
Posłuchaj
Koncert Soli Deo w Świątyni Opatrzności Bożej (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
Muzyce towarzyszyły projekcje multimedialne w formie ruchomych obrazów, przygotowane z wykorzystaniem zdjęć z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Powiązany Artykuł
"Niewidoma matka niewidomych". Reportaż o Matce Róży Czackiej [POSŁUCHAJ]
Msza beatyfikacyjna
Centralne wydarzenie związane z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej stanowić będzie msza beatyfikacyjna, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszę transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Transmisja dostępna będzie także na portalu polskieradio24.pl, polskieradio.pl, niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych.
Dodatkowo na terenach parafii w całej Polsce ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których wierni będą mieli okazję wspólnego uczestnictwa we mszy.
REKLAMA
Premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"
W dniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, 12 września o godz. 20:00 w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", którego koproducentem jest Biuro Programu "Niepodległa". Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusza Syka.
Zobacz także:
Film przywołuje mało znany, lecz istotny wątek w biografii Wyszyńskiego jakim był udział w Powstaniu Warszawskim. Wojenna zawierucha, liczne dylematy i trudne decyzje, z którymi musiał wówczas zmierzyć się przyszły Prymas bez wątpienia przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku jego nauczania.
W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.
Na ekranie zobaczymy m.in. Xawerego Szlenkiera, który wcieli się w rolę kardynała Wyszyńskiego, Małgorzatę Kożuchowską w roli matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Adama Fidusiewicza i wielu innych.
REKLAMA
Produkcja otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Film dostępny będzie w kinach od 17 września.
ZOBACZ ZWIASTUN
Publikacja "Ojciec wolnych ludzi"
Przy wsparciu Biura Programu "Niepodległa" Wydawnictwo Stacja7 przygotowało wznowienie publikacji "Ojciec wolnych ludzi" autorstwa Pawła Zuchniewicza, będącej beletryzowaną opowieścią o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowe wydanie, opracowane w atrakcyjnej dla współczesnego czytelnika szacie graficznej, wraz z licznymi dostępnymi materiałami dydaktycznymi przygotowanymi w oparciu o nauczanie Prymasa, składają się na adresowany do młodzieży projekt "Wolni Ludzie", będący okazją do dyskusji o wartościach takich jak poszanowanie wolności, godności i praw człowieka, a także budowania wolnej i niepodległej Polski.
paw/ Biuro Programu "Niepodległa", IAR
REKLAMA