more_horiz
Wiadomości

Abp Gądecki: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej znacząca nie tylko dla Kościoła, ale dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:29
Arcybiskup Stanisław Gądecki mówi, że to beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej to wydarzenie szczególne dla Kościoła i dla wszystkich Polaków. Uroczystości rozpoczęły się w południe w Warszawie.
Abp Stanisław Gądecki
Abp Stanisław GądeckiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Arcybiskup Gądecki wskazał, że posługa prymasa obnażyła słabość zła w obliczu ludzkiej wiary, a beatyfikacja to ukłon w kierunku wolnej Polski - dzisiejsza beatyfikacja ma znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale dla wszystkich Polaków. Zarówno dla tych w Polsce, jak i poza jej granicami. Ten człowiek poprzez swoją postawę, heroizm swojej wiary sprawił, że obnażyła się słabość systemów terrorystycznych, które w tamtych czasach panowały" - tłumaczył arcybiskup.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił w niedzielę przed uroczystością beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, że wnioskiem z beatyfikacji powinno być odrodzenie wiary. - Z odrodzenia wiary bierze się inne spojrzenie na rzeczywistość, biorą się też siły, które przekraczają nasze własne siły, bierze się też dążenie do transcendencji - mówił hierarcha.

Msza święta beatyfikacyjna matki Czackiej i Prymasa Tysiąclecia odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem kardynała Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, legata papieskiego. Liturgię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 z zagranicy.

Posłuchaj
00:27 11290637_1.mp3 S. Gądecki: Dzisiejsza beatyfikacja ma znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale dla wszystkich Polaków (IAR)
1200x660-CZACKA.JPG
S. Elżbieta Róża Czacka. Niewidoma matka niewidomych. Serwis specjalny

Czytaj więcej: 

Uroczystościom będą towarzyszyły relikwie błogosławionych niesione przez siostrę Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża i Karolinę Gawrych, które zostały cudownie uzdrowione za przyczyną Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej. 

Msza beatyfikacyjna jest transmitowana na żywo, na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz Polskiego Radia 24, również na stronach polskieradio24.pl i polskieradio.pl.

nj

Zobacz także

Zobacz także