more_horiz
Wiadomości

Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka dołączyli do grona błogosławionych

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 13:08
Papież Franciszek włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, oraz matkę Elżbietę Różę Czacką - fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. List Apostolski odczytał w imieniu papieża w czasie uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie kard. Marcello Semeraro.
Papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną, a następnie odsłonięto portrety nowych błogosławionych
Papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną, a następnie odsłonięto portrety nowych błogosławionychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Z udziałem najwyższych władz państwowych – prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu - w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Liturgii - z udziałem członków Konferencji Episkopatu Polski - przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Wpisani w poczet błogosławionych

Z mandatu papieża Franciszka kard. Semeraro odczytał po łacinie List Apostolski, w którym papież wpisał w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, i Czcigodną Służebnicę Bożą matkę Elżbietę Różę Czacką.

Następnie dokument odczytał w języku polskim bp Michał Janocha.

"Naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby Czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, pasterz według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka (...), a także Czcigodna Służebnica Boża Elżbieta Czacka (w świecie: Róża), fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionymi" - napisał papież.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Zobacz serwis specjalny o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Posłuchaj
01:14 11290736_1.mp3 Kościół ma nowych błogosławionych: kardynała Wyszyńskiego i matkę Różę Czacką. (IAR)

Czytaj także:

Zapowiedział, że "co roku ich wspomnienia będą mogły być obchodzone w miejscach i w sposób określony przez prawo". Wskazał, że w przypadku kard. Stefana Wyszyńskiego będzie to 28 maja, w przypadku zaś matki Elżbiety Czackiej – 19 maja.

Dokument został podpisany przez papieża w Rzymie, na Lateranie, w przypadającą 15 sierpnia 2021 roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Posłuchaj
00:59 11290751_1.mp3 Obrzęd beatyfikacji miał miejsce podczas Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Odsłonięcie wizerunków nowych błogosławionych

Po ogłoszeniu formuły beatyfikacyjnej wizerunek bł. Stefana Wyszyńskiego odsłonili członkowie założonego przez niego w 1952 r. Ruchu Apostolskiego "Rodzina Rodzin" – Hanna Kordyasz i Piotr Kordyasz.

Wizerunek bł. Elżbiety Czackiej odsłoniły s. Aleksandra Maczuga i s. Klara Zosik, nauczycielki i wychowawczynie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

1200x660-CZACKA.JPG
S. Elżbieta Róża Czacka. Niewidoma matka niewidomych. Serwis specjalny

Wprowadzenie relikwii obu błogosławionych

Następnie do prezbiterium wprowadzone zostały relikwie obu błogosławionych.

Relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego wniosła uzdrowiona za wstawiennictwem nowego błogosławionego s. Nulla Lucyna Garlińska oraz przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego: Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie prymasa i Dorota Pawlas. Reprezentują one dwa pokolenia instytutu - najstarsze i najmłodsze.

Relikwiarz prymasa Wyszyńskiego zaprojektował i wykonał gdański artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej - tzw. sukni zawierzenia "Totus Tuus". Wkomponował on w relikwiarz oryginalny rękopis "Aktu osobistego oddania się Matce Bożej" i wizerunek jasnogórskiej ikony.

Natomiast relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej wniosły uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Relikwiarz został wykonany w drewnie lipowym i przedstawia wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem Braille’a fragment Psalmu 126, którym modliła się przed swoją śmiercią. "Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia matki Elżbiety. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma Braille’a" – wyjaśniono w komunikacie biura prasowego Archidiecezji Warszawskiej.

Relikwiarz został zaprojektowany przez s. Albertę Chorążyczewską FSK (absolwentkę Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych). Jest dziełem artysty rzeźbiarza Marka Szali, autora m.in. ołtarza papieskiego pod krokwią w Zakopanem w roku 1997.

Życiorys Prymasa Tysiąclecia

Podczas mszy beatyfikacyjnej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wygłosił oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, a następnie przedstawił ich życiorysy.

Opowiadając o życiu prymasa Stefana Wyszyńskiego, kardynał Kazimierz Nycz podkreślił jego zaangażowanie w czasie II wojny światowej.

Czytaj także:
mid-epa09463266 (1).jpg
"Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż". Papież na Węgrzech o beatyfikacji w Warszawie

- W pracy duszpasterskiej na terenie diecezji włocławskiej odznaczał się sumiennością i wielką ofiarnością. Jego gorliwą posługę przerwał dramat II wojny światowej, podczas której przebywał między innymi w Laskach pod Warszawą, gdzie pełnił w konspiracji funkcję kapelana Armii Krajowej - powiedział metropolita warszawski.

Posłuchaj
00:24 11290709_2.mp3 Kardynał Kazimierz Nycz: odznaczał się sumiennością i wielką ofiarnością (IAR)

Kardynał Kazimierz Nycz opowiadał także o zmaganiach prymasa Wyszyńskiego z władzami komunistycznymi.

- Doprowadziło to do jego aresztowania w roku 1953 i internowania na ponad 3 lata. Mimo wielokrotnych szykan ze strony oprawców notował ciągle w swoich zapiskach: "Nie zmuszą mnie niczym do tego, abym ich nienawidził" - mówił podczas mszy kard. Kazimierz Nycz.

Posłuchaj
00:23 11290709_1.mp3 Kardynał Kazimierz Nycz: "Nie zmuszą mnie niczym do tego, abym ich nienawidził" (IAR)

Liturgię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 z zagranicy. Uroczystościom towarzyszą relikwie błogosławionych niesione przez siostrę Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża i Karolinę Gawrych, które zostały cudownie uzdrowione za przyczyną Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem