Blisko 50 tys. deklaracji. MEiN informuje o akcji szczepień w szkołach
- Dyrektorzy zebrali od rodziców ponad 48,3 tys. deklaracji o chęci szczepienia dziecka przeciwko COVID-19 w ramach akcji organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło też blisko 1,5 tys. pracowników szkół, a także blisko 3,4 tys. członków rodzin uczniów - podało MEiN.
2021-09-13, 19:58
Powiązany Artykuł
![szczepienia punkt szczepień free shutterstock 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b6cb6be1-bb19-4ef6-8cb9-792a7f7b2e93.jpg)
Liczba w pełni zaszczepionych w Polsce zbliża się do 20 mln. CIR publikuje nowe dane
Od 1 września dyrektorzy szkół zbierają deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, by ich dzieci były zaszczepione w punktach szczepień organizowanych przez szkoły. Towarzyszy temu akcja informacyjna w szkołach na temat szczepień skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów.
Podało, w całym kraju do 10 września br. z punktami szczepień nawiązało współpracę 10 626 szkół. Szczepienia na terenie szkoły odbędą się w 1398 placówkach. Dodatkowo ponad 9 tys. szkół (9067) zorganizuje szczepienia dla uczniów w populacyjnych punktach szczepień.
Resort edukacji i nauki poinformował także, że średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.
REKLAMA
"Specjalnie przygotowane punkty"
Szczepienia, zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami będą mogły być prowadzone na terenie szkoły w specjalnie przygotowanym do tego punkcie lub w populacyjnym punkcie szczepień, z którym szkoła nawiąże współpracę i zorganizuje dzieciom wyjście do takiego punktu.
Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania mogą być zorganizowane szczepienia przeciw COVID-19 w miejscu zamieszkania (w mobilnym punkcie szczepień).
- Ile przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym? MEiN podało nowe dane
- "Pod koniec września będzie ok. 1300 hospitalizacji z powodu COVID-19". Prognoza resortu zdrowia
- Zachęcamy do szczepień. Istotne jest, aby zaszczepili się wszyscy uprawnieni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, a dzięki temu możliwa będzie stacjonarna praca szkół bez potrzeby wprowadzania ograniczeń - wskazuje MEiN.
REKLAMA
Już od czerwca br. rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są nadal szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. Od tego tygodnia możliwe jest to również w szkołach. Szkoła może zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły lub domu ucznia z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania.
Materiały informacyjne
Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcja informacyjna powtórzona została w drugiej połowie sierpnia.
W pierwszych dniach września w szkołach organizowano tydzień informacyjny dotyczący szczepień. Odbywały się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Jak podaje MEiN, w sumie przeprowadzono spotkania z rodzicami w 13 804 szkołach w całym kraju. Nauczyciele przeprowadzili z uczniami zajęcia o tematyce zdrowotnej w ponad 15 007 szkół i placówek.
PAP/ jb
REKLAMA
REKLAMA