more_horiz
Wiadomości

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wśród tematów transformacja energetyczna

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 04:16
Energia odnawialna, morskie farmy wiatrowe na Bałtyku i elektromobilność - to tylko niektóre tematy, które zamierzają omówić uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podczas drugiego dnia tego wydarzenia. Paneliści, w tym politycy, naukowcy, ekonomiści i przedstawiciele organizacji pozarządowych skupią się również na rozwoju nowych technologii i cyfryzacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Tematem przewodnim jest odbudowa gospodarki po pandemii. Rozmówcy wskazują, że jej ważnym elementem jest polityka klimatyczna i transformacja energetyczna.

Czytaj także:
1200 kongres gospodarczy pap.jpg
W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański podkreśla, że dziś nie pada już pytanie, czy przeprowadzić transformację energetyczno-klimatyczną, tylko w jaki sposób to zrobić. - My oczywiście podzielamy pogląd, że ta polityka jest najbardziej krytycznym elementem naszych relacji wewnątrz Unii, od samego początku, od 2008 roku. To jest oczywiste. Ale nie oznacza to, że pieniądze już dzisiaj kierowane na klimat to jest problem, wręcz przeciwnie - zaznacza.

Posłuchaj
00:31 11304671_2.mp3 Konrad Szymański o transformacji energetyczno-klimatycznej. (IAR)

Czytaj także: "Dominować będzie temat odbudowy po pandemii". W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

Minister uważa, że odwlekanie transformacji prowadzi do jej wyższych kosztów. Jego zdaniem należy wyciągnąć wnioski z tego, co się wydarzyło w ostatnich latach. - To ten rząd przyjął najbardziej ambitny program transformacji energetyczno-klimatycznej po roku 89, to przez ostatnie pięć lat dynamika transformacji jest najwyższa - wskazuje.

Konrad Szymański zaznacza też, że politycy wciąż spierają się w tej sprawie w Unii Europejskiej, ale "nie po to, żeby stać w miejscu, tylko po to, aby ten program przeprowadzić". Dodaje, że teraz trzeba się skupić na ograniczaniu kosztów transformacji. - W innym wypadku te koszty będą, tylko i wyłącznie, rosły - podkreśla.

W kongresie w Katowicach bierze udział około pięciu tysięcy uczestników, kolejne dwa tysiące uczestniczy w wydarzeniu w formule on-line.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem