more_horiz
Wiadomości

Msza św. w intencji więźniarek KL Ravensbrück i wystawa w muzeum. "Trzeba bronić pamięci ofiar"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 22:49
- Trzeba bronić honoru polskich męczenników niemieckiego okrucieństwa i prawdy o tym, kto był katem, a kto ofiarą - mówił na lubelskim Zamku ksiądz Robert Ogrodnik, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae. W Kaplicy Trójcy Świętej celebrowano mszę świętą w intencji profesor Wandy Półtawskiej i innych byłych więźniarek KL Ravensbrück.
Fragment ekspozycji na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego  KL Ravensbrck
Fragment ekspozycji na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL RavensbrückFoto: PAP/Marcin Bielecki

W homilii ksiądz Ogrodnik przypominał, że 80 lat temu z Lublina do obozu w Niemczech wyruszył transport więźniarek politycznych. Z tego transportu wyselekcjonowano 74 kobiety, aby poddać je pseudomedycznym eksperymentom, stały się królikami w rękach niemieckich lekarzy.

chodakowska anna_5755.jpg
Premierowe słuchowisko "Poetki z Ravensbruck" [POSŁUCHAJ]

- Dziś trzeba bronić pamięci ofiar, by nie stawiano ich w rzędzie katów - mówił kapłan.

Posłuchaj
00:26 klraven1.mp3 Ksiądz Robert Ogrodnik - wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae o pamięci o kobietach poddawanych eksperymentom medycznym (IAR)

Wojenne losy tych 74 kobiet pokazuje wystawa "Dziewczęta w KL Ravensbrück" otwarta w Oddziale Martyrologii "Pod Zegarem" Muzeum Narodowego w Lublinie.

Elżbieta Zeiske-Krawczyk jest córką byłej więźniarki Wojciechy Buraczyńskiej-Zeiske. Mówiła, że nowo otwarta wystawa jest miejscem, które przenosi pamięć.

Posłuchaj
00:32 klraven2.mp3 Elżbieta Zeiske-Krawczyk o upowszechnianiu wiedzy o eksperymentach w KL Ravensbrück (IAR)

- Sprawa eksperymentów pseudomedycznych była w dużej mierze w Polsce nieznana, świetnie, że są instytucje i miejsca, które chcą tę pamięć utrwalić. W tle życia naszej rodziny zawsze był obóz Ravensbrück - podkreśliła.

Ravensbruck 663.jpg
Ravensbrück - hitlerowskie piekło kobiet

Po mszy świętej odbyła się premiera publikacji Barbary Oratowskiej "Dziewczęta w KL Ravensbrück" oraz prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej "Ravensbrück" przez prezes Hannę Nowakowską i wiceprezesa księdza doktora Roberta Ogrodnika z Fundacji Cultura Memoriae.

Niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet Ravensbrück, znajdujący się 80 kilometrów od Berlina, był miejscem męczeństwa tysięcy kobiet, z których najliczniejszą grupę narodowościową stanowiły Polki.

W obozie w latach 1939-1945 więziono ponad 130 tys. kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tys. Spośród 40 tys. Polek, przeżyło jedynie 8 tys.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem