45. rocznica powstania KOR. Macierewicz: był pierwszą jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną

Z okazji 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników jego współzałożyciele, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, przypomnieli o wszystkich członkach i współpracownikach tego ruchu oraz o jego znaczeniu dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji w Sejmie Antoni Macierewicz podziękował robotnikom i wszystkim, którzy dołączyli do harcerzy Czarnej Jedynki, rozpoczynających pomoc robotnikom w 1976. Wymienił też studentów i adwokatów, z Janem Olszewskim na czele.

2021-09-23, 12:53

45. rocznica powstania KOR. Macierewicz: był pierwszą jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną

Antoni Macierewicz powiedział, że KOR był pierwszą od dziesiątek lat jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną w Polsce. 

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz o konwencji PO: program Tuska to nienawiść i szkodzenie innym

Piotr Naimski przypomniał, że 45 lat temu robotnicy Ursusa, Płocka, Radomia i kilkudziesięciu innych miast zbuntowali się przeciwko arbitralnym decyzjom władzy komunistycznej, a władza brutalnie tłumiła protesty i prześladowała ich rodziny. Powiedział, że to, co się wtedy zaczęło dziać w Polsce, dawało szansę na rozpoczęcie praktycznie drogi do niepodległości. 


Posłuchaj

Antoni Macierewicz: KOR był pierwszą od dziesiątek lat jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną w Polsce (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Lista założycieli KOR

- I to było źródłem pomysłu Antoniego Macierewicza, by stworzyć jawny Komitet Obrony Robotników - mówił Piotr Naimski. Odczytał listę nazwisk 11 osób, które przystąpiły do tej inicjatywy i powiedział, że KOR został ogłoszony 23 września 1976 oku.

Według Piotra Naimskiego wspomnienie wydarzeń z ubiegłego wieku skłania do refleksji na temat czasów dzisiejszych, gdyż zaciera się granica między pojęciami niepodległości i suwerenności.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Naimski: 45 lat temu robotnicy Ursusa, Płocka, Radomia i kilkudziesięciu innych miast zbuntowali się przeciwko arbitralnym decyzjom władzy komunistycznej (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

- Niepodległość jest niepodzielna, jest albo jej nie ma, a suwerenność jest podzielna, można ją ograniczać - powiedział Piotr Naimski. Jego zdaniem obecnie suwerenność jest na sztandarach, ale jest ona ograniczana przez różnego rodzaju instytucjonalne naciski. - Polska ma być niepodległym krajem i trzeba przy tym stać - podkreślił współzałożyciel KOR. W czasie konferencji Justyna Błażejowska autorka wielu książek o historii tamtych czasów poinformowała o powołaniu Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego. Celem fundacji będzie ochrona spuścizny po premierze Janie Olszewskim, popularyzowanie jego dorobku oraz krzewienie idei służby publicznej.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej