more_horiz
Wiadomości

"Pozaprawna, polityczna i nieludzka". Anna Zalewska o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 14:16
- Nie chcemy zamknięcie elektrowni i kopalni, to jest ważne dla mieszkańców i Czech, i Polski - powiedziała europoseł PiS Anna Zalewska. W jej ocenie decyzja Trybunał Sprawiedliwości UE jest "pozaprawna, polityczna i nieludzka". Koalicja Polska złoży wniosek o rozszerzenie obrad Senatu o informację premiera ws. Turowa.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: Forum/Aleksiej Witwicki

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

TSUE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

- Nie chcemy zamknięcie elektrowni i kopalni, to jest ważne dla mieszkańców i Czech, i Polski - mówiła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 europoseł PiS Anna Zalewska. W jej ocenie wokół Turowa panuje chaos komunikacyjny. Decyzję TSUE określiła, jako "pozaprawną, polityczną i nieludzką".

- Każda inwestycja tego typu, jak kopalnia węgla brunatnego, oddziałuje na środowisko - podkreślał minister w KPRP Andrzej Dera. W jego ocenie zaskakujące jest to, że podobnych kontrowersji nie budzi funkcjonowania przygranicznych kopalni w Czechach i Niemczech. Zdaniem Dery, do finalizacji porozumień jest blisko, natomiast ich zakończenie utrudniają zbliżające się wybory w Czechach. - W Czechach jest kampania wyborcza. Jest niezręcznie czeskiej stronie powiedzieć, że "my z tego zrezygnujemy", bo to oddziałuje na elektorat w Czechach - ocenił.

Podkreślał, że "każda decyzja, niezależenie jakiego organu - w tym i TSUE - musi się opierać na przepisach prawa". W jego ocenie TSUE w postępowaniu zabezpieczającym "nie ma prawa narzucać takich kar".

Debata w Senacie?

- Elektrownia i kopalnia nie mogą być zamknięte - mówił Artur Dziambor z Konfederacji. Jego zdaniem, spór powinny rozwiązywać pomiędzy sobą Polska i Czechy. - Unia Europejska nie powinna się włączać w ten spór - powiedział.

Czytaj także: 

Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu, poinformował, że Koalicja Polska w poniedziałek złoży wniosek o rozszerzenie najbliższych obrad Senatu o informacje Prezesa Rady Ministrów ws. Turowa.

- Chcemy dać możliwość odbycia debaty, a także zaprezentowania panu Mateuszowi Morawieckiemu białej księgi tej sprawy. Pan premier powinien nam powiedzieć, kto podjął wiedzę na temat działań czeskich w TSUE, działań czeskiego ministerstwa środowiska, sprawiedliwości i spraw zagranicznych. Kiedy premier Mateusz Morawiecki dowiedział się, że sprawa jest bardzo poważna - mówił Kamiński.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem