Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Historyk spocznie na warszawskich Powązkach Wojskowych

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL spocznie we wtorek na warszawskich Powązkach Wojskowych. Pogrzeb poprzedzi msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

2021-09-27, 11:15

Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Historyk spocznie na warszawskich Powązkach Wojskowych
Jerzy Targalski zmarł 19 września. Miał 69 lat. Foto: Maciej Biedrzycki/Forum

Powiązany Artykuł

mid-21919003 (2).jpg
Grzegorz Kuczyński: Jerzy Targalski zawsze rozumiał, że Rosja stale próbuje wbijać klin między narody Trójmorza

Informację o terminie pogrzebu historyka podała red. Dorota Kania na Twitterze.

Autor głośnej serii publikacji "Resortowe Dzieci". Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek zarządu Polskiego Radia. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był stałym komentatorem Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

Naukowo dr Jerzy Targalski zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat 80. i 90., a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne.

REKLAMA

Wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i ich tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Był zwolennikiem lustracji i dekomunizacji.

Studia, współpraca z KOR, wydawnictwa

W 1976 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego Wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. Następnie był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW.

W latach 1980-1981 pracował naukowo w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał w 2007 r. na Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

REKLAMA

Od 1976 r. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, uczestniczył w zbiórce pieniędzy dla osób represjonowanych, był kolporterem niezależnych pism, od 1977 r. współpracował z "Głosem" i Wydawnictwem "Krąg". Brał udział w zakładaniu czasopism "Niepodległość" oraz "Obóz". Używał pseudonimu Józef Darski.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 r. działał w podziemiu. Następnie do 1997 r. przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem" i paryską "Kulturą".

Inwigilowany przez SB

W latach 1987-1988 był współpracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dla której pisał audycje "U naszych sąsiadów". Od 1978 do 1989 r. był inwigilowany przez SB.

REKLAMA

Po powrocie z emigracji, w latach 1998-2000, pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego PAI-Pressu, a w okresie 2000-2001 - dyrektora PAI-Internet. Od 2004 do 2006 r. był właścicielem portalu internetowego.

W latach 2006-2009 był członkiem zarządu Polskiego Radia.

Współpracował z "Gazetą Polską" i był częstym gościem na antenie Telewizji Republika, tam też publikowane były jego felietony. Pojawiał się także jako komentator w TVP Info.

Ponadto prowadził ćwiczenia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Był współtwórcą portalu internetowego ABCnet i Fundacji Orientacja.

REKLAMA

Bogaty dorobek

Jerzy Targalski był autorem wielu publikacji, m.in. książek "Resortowe dzieci", opisujących komunistyczne powiązania ludzi mediów, polityków i biznesmenów, wydanych przez wydawnictwo Fronda. Wraz ze współautorami publikacji "Resortowe dzieci. Służby" otrzymał ex aequo Główną Nagrodę Wolności Słowa za rok 2015, przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Jerzy Targalski zmarł 19 września. Miał 69 lat.


IAR/twitter.com
pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej