"Warto oprzeć nasze działania o jego ideę Europy". Premier i marszałek senior Sejmu wspominają dr. Targalskiego
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki i marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz wspominają zmarłego dr. Jerzego Targalskiego jako przenikliwego analityka geopolityki naszego regionu. Historyk, orientalista, znawca tematyki służb specjalnych i opozycjonista w czasie PRL został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
2021-09-28, 18:49
Ceremonia pogrzebowa miała charakter państwowy. Pojawił się na niej premier Mateusz Morawiecki, który przywoływał poglądy Jerzego Targalskiego dotyczące współpracy państw naszego regionu. - O jego idei Europy Środkowej, Europy Trójmorza, która jednocześnie musi być oparta i o wspólnotę interesów, ale także o wspólnotę wartości, warto nie tylko pamiętać, ale o tę ideę warto oprzeć nasze myśli i działania - powiedział szef rządu.
Marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz, współtwórca KOR-u, z którym współpracował Jerzy Targalski, zwracał uwagę na konieczność pielęgnowania dorobku zmarłego. - To człowiek, którego praca często była niedoceniana, a która pozwalała diagnozować sytuację Polski w układzie geopolitycznym, ale także wewnętrzną sytuację kraju i wskazywać drogi wyjścia ku niepodległości. Bo to było dla niego najważniejsze, pochodził z pokolenia, dla którego niepodległość była ideologią, była celem, była dążeniem życia - mówił Antoni Macierewicz.
Posłuchaj
Odznaczony przez prezydenta
W uznaniu zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Jerzy Targalski został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1976 roku Jerzy Targalski ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później - studia w zakresie filologii starożytnego Wschodu w Instytucie Orientalistycznym. Następnie był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW, gdzie potem, w latach 1980-1981, pracował naukowo. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał w 2007 na Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
REKLAMA
W latach 1968-1976 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Od 1974 do 1979 był członkiem PZPR. W tym czasie, od 1976 roku, współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i działał w podziemiu. W latach 1983-1997 przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem" i paryską "Kulturą", współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, dla której pisał audycje "U naszych sąsiadów". Od 1978 do 1989 roku był inwigilowany przez SB.
Posłuchaj
Aktywność po powrocie do kraju
Po powrocie z emigracji, w latach 1998-2000, był dyrektorem i redaktorem naczelnym PAI-Pressu, a od 2000 do 2001 roku - dyrektorem PAI-Internet. Od 2004 do 2006 roku był właścicielem portalu internetowego.
W 2006 został wybrany do Zarządu Polskiego Radia SA, był wiceprezesem publicznego nadawcy. W 2009 roku odwołano go ze stanowiska. Współpracował z "Gazetą Polską" i był częstym gościem na antenie Telewizji Republika, tam też publikowane były jego felietony. Pojawiał się także jako komentator w TVP Info i w Polskim Radiu 24. Od 2001 roku wykładał w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Był współtwórcą portalu internetowego ABCnet i Fundacji Orientacja.
REKLAMA
Zmarł 19 września 2021 r. w wieku 69 lat.
ms
REKLAMA