more_horiz
Wiadomości

Premier: chcemy stworzyć jak najlepszą przestrzeń dla babć i dziadków. Będziemy poszerzać program Senior+

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 14:42
- To jest nasze następne marzenie, żeby tak skonstruować cały program, żeby była rzeczywista solidarność międzypokoleniowa. Między młodszymi i starszymi, tymi, którzy zarabiają i tymi, którzy są na emeryturze - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki podczas "Ogólnopolskich Senioraliów 2021" w Tomaszowie Mazowieckim.
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Szef rządu razem z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg uczestniczyli w Ogólnopolskich Senioraliach w tomaszowskiej Arenie Lodowej. Spotkaniu towarzyszyły m.in. prezentacja artystycznej działalności podopiecznych Domów i Klubów Senior+ z całej Polski oraz konkursy i koncerty. Premier oznajmił, że rząd chce mieć stały kontakt i konsultować się z seniorami.

maląg 1200.jpg
Dziś Ogólnopolskie Senioralia 2021. Marlena Maląg: stawiając na rodzinę, nie zapominamy o seniorach

Premier w swoim wystąpieniu skierowanym do seniorów podkreślił, że jego spotkanie z seniorami nie jest podyktowane kampanią wyborczą, lecz chęcią stałego kontaktu i konsultacji z mamami, babciami, ojcami, dziadkami. Zapewnił, że stale rozmawia z kierownictwem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, by "dyskutować co, w jaki sposób zorganizować aby los seniorów był coraz lepszy". 

- Minimalne, groszowe waloryzacje za czasów PO, podwyższony wiek emerytalny, haniebna kampania "Zabierz babci dowód" to na szczęście jest już przeszłość - mówił Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami.

Posłuchaj
00:33 Premieru.mp3 Premier: będziemy poszerzać program Senior+ (IAR)

Wśród działań na rzecz seniorów wymienił wdrożenie 13. i 14. emerytur, programu dla seniorów 75+, w tym darmowe lekarstwa. 

- Będziemy razem z panią minister Maląg ten program Senior+ poszerzać. Chcemy stworzyć jak najlepszą przestrzeń dla was, dla naszych kochanych babć, dziadków, żebyście jak najlepiej się tam czuli - deklarował szef rządu.

Premier oświadczył, że podczas środowego spotkania porozmawia bezpośrednio z seniorami m.in. na temat kwestii ich opieki nad dziećmi. Jak mówił, czytał wiele o takich programach w innych krajach i chciałby, by najmłodsi uczyli się z doświadczenia seniorów.

- A wy z kolei możecie mieć tę radość z przebywania z nimi. To jest nasze następne marzenie, żeby tak skonstruować cały program, żeby była rzeczywista solidarność międzypokoleniowa. Między młodszymi i starszymi, tymi, którzy zarabiają i tymi, którzy są na emeryturze. Tymi, którzy mogą się podzielić swoim wspaniałym doświadczeniem i tymi, którzy potrzebują tego doświadczenia. Bo wy jesteście potrzebni, jesteście najbardziej potrzebni naszemu całemu społeczeństwu - podkreślił szef rządu.

"Chcemy, żeby się państwu coraz lepiej żyło"

Minister Marlena Maląg dodała, że spotykanie na Senioraliach to okazja do podsumowania tego, co do tej pory zostały zrobione w polityce senioralnej. - Najważniejsze w działaniu rządu PiS jest to, że jesteśmy wiarygodni, że nie spotykamy się z państwem jednorazowo, tylko chcemy wprowadzać rozwiązania prowadzące do tego, żeby się państwu coraz lepiej żyło - mówiła.

Minister podziękowała za wychowanie młodego pokolenia, bo - jak zaznaczyła - na swoim przykładzie najlepiej wie - jak pomoc babci i dziadków w wychowaniu dzieci jest potrzebna.

Wskazała, że osoby starsze uczą młodych szacunku do historii, tradycji i polskości. - My chcemy państwu podziękować konkretnie, nie jednorazowo. Realizujemy systematyczne działania na rzecz wsparcia seniorów. Ta polityka senioralna, którą realizujemy, tworzenie dobrego czasu dla polskich rodzin, seniorów to ostatnie sześć lat. I kolejne lata takie będą - przekonywała Marlena Maląg.

Zapewniła, że w Polskim Ładzie są zapowiedzi dobrych rozwiązań dla seniorów m.in. nieopodatkowane emerytury oraz wsparcie dla domów i klubów seniora. - W Polsce mamy już dzisiaj ponad tysiąc domów i klubów seniora. Państwo z tych domów i klubów seniora przyjechaliście, aby podzielić się swoim doświadczeniem, aby być razem, wyjść z domu, aby wspólnie spędzać czas. Wtedy pojawia się na państwa twarzach radość i uśmiech - tłumaczyła.

Zdaniem szefowej resortu rodziny i polityki społecznej, rząd jest zobowiązany do solidarności międzypokoleniowej i będą temu służyły nowe rządowe programy. - Najniższa emerytura, kiedy obejmowaliśmy rządy, to było ok. 880 zł. Dzisiaj jest to ponad 1250 zł, a w kolejnym roku będzie to na pewno ponad 1300 zł. I kolejne wsparcie - 13., a w tym roku 14. emerytura. Chcemy zatroszczyć się o państwa, o państwa poczucie bezpieczeństwa. (…) Aby Polska była krajem szczęśliwych rodzin - to jest wyzwanie naszego czasu i my to zrealizujemy, bo jesteśmy wiarygodni - zadeklarowała Marlena Maląg.

Premier i minister spędzili czas z seniorami

sztuka senior kobieta 1200.jpg
"Dorośli do sztuki". Prof. Banecka: z ludźmi dojrzałymi pracuje się ciekawie

Mateusz Morawiecki i Marlena Maląg odwiedzili razem stoiska z rękodziełami wykonanymi przez seniorów na warsztatach artystycznych w Dziennych Domach Senior+, rozmawiali z seniorami i robili z nimi wspólne zdjęcia.

Ogólnopolskie Senioralia organizowane są z okazji przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Podczas Senioraliów zaplanowano również debatę "Aktywni długowieczni - jak zapewnić seniorom pogodną jesień życia" z udziałem m.in. wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, sekretarz Prezesa Rady Ministrów Małgorzaty Zwiercan i posłanki Joanny Borowiak oraz występy muzyczne uczestników programu "The Voice Senior" i Grzegorza Wilka.

Organizatorem Ogólnopolskich Senioraliów 2021 było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz miasto Tomaszów Mazowiecki. Wydarzenie zostało objęte patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

bartos/ng

Zobacz także

Zobacz także