more_horiz
Wiadomości

Radosław Fogiel: Polska jest gotowa wznowić negocjacje ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:22
Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że Polska jest gotowa wznowić negocjacje w sprawie kopalni Turów w każdej chwili. W czwartek rozmowy przerwano, nie osiągając porozumienia. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że strona polska przedstawiła Czechom szczodrą ofertę, która jest nadal aktualna.
Kopalnia Turów
Kopalnia TurówFoto: PGE GiEK SA

Radosław Fogiel przypomniał, że Polska zaproponowała Czechom pomoc nie tylko w kwestii zabezpieczenia dostępności do wód gruntowych, ale także w kwestii poprawy jakości powietrza w regionie sąsiadującym z Turowem. Stwierdził, że polska oferta jest bardzo korzystna dla mieszkańców Kraju Liberadzkiego i zapewniałaby im bezpieczeństwo ekologiczne na długie lata.


Posłuchaj
00:22 fogiel turów 11322541_1.mp3 Radosław Fogiel o negocjacjach z Czechami ws. Turowa (IAR)

kopalnia zdjęcie 1200.jpg
"Nie chcieli zdradzić, ile wody pompują z ujęcia Uhelna". Sprawdziliśmy, jak wyglądały rozmowy z Czechami [REPORTAŻ]

Gość Polskiego Radia przyznał, że stanowisko Czechów komplikuje sprawę i zwrócił uwagę, że w kraju tym nadal trwa kampania parlamentarna, co - jak zaznaczył - może mieć wpływ na przebieg negocjacji.

Eskalacja żądań

Wczoraj minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że Polska i Czechy nie doszły do porozumienia w sprawie Turowa. Była to siedemnasta tura rozmów na temat przyszłości kopalni. Minister Kurtyka wskazał, że porozumienie nie doszło do skutku, ponieważ Czesi ponownie eskalują żądania.

Czytaj także:

Czechy twierdzą, że kopalnia w Turowie powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych po ich stronie i dlatego zaskarżyły Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, kiedy koncesja na wydobycie w Turowie została przedłużona. Polska negocjuje z władzami w Pradze, aby skargę wycofały.

fc

Zobacz także

Zobacz także