Radosław Fogiel przypomniał, że Polska zaproponowała Czechom pomoc nie tylko w kwestii zabezpieczenia dostępności do wód gruntowych, ale także w kwestii poprawy jakości powietrza w regionie sąsiadującym z Turowem. Stwierdził, że polska oferta jest bardzo korzystna dla mieszkańców Kraju Liberadzkiego i zapewniałaby im bezpieczeństwo ekologiczne na długie lata.
00:22 fogiel turów 11322541_1.mp3 Radosław Fogiel o negocjacjach z Czechami ws. Turowa (IAR)
"Nie chcieli zdradzić, ile wody pompują z ujęcia Uhelna". Sprawdziliśmy, jak wyglądały rozmowy z Czechami [REPORTAŻ]
Gość Polskiego Radia przyznał, że stanowisko Czechów komplikuje sprawę i zwrócił uwagę, że w kraju tym nadal trwa kampania parlamentarna, co - jak zaznaczył - może mieć wpływ na przebieg negocjacji.
Eskalacja żądań
Wczoraj minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że Polska i Czechy nie doszły do porozumienia w sprawie Turowa. Była to siedemnasta tura rozmów na temat przyszłości kopalni. Minister Kurtyka wskazał, że porozumienie nie doszło do skutku, ponieważ Czesi ponownie eskalują żądania.
Czytaj także:
Czechy twierdzą, że kopalnia w Turowie powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych po ich stronie i dlatego zaskarżyły Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, kiedy koncesja na wydobycie w Turowie została przedłużona. Polska negocjuje z władzami w Pradze, aby skargę wycofały.
fc