XIII Festiwal NNW w Gdyni: emisje reportaży radiowych oraz dyskusja o misji Polskiego Radia

2021-10-01, 09:31

XIII Festiwal NNW w Gdyni: emisje reportaży radiowych oraz dyskusja o misji Polskiego Radia
Kadr z XII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Foto: mat. prasowe

Trzeci dzień Festiwalu NNW w Gdyni to czas dla autorów reportaży radiowych. Dźwiękowe dokumenty o historii Polski rywalizują w jednym z pięciu festiwalowych konkursów. W piątek nie zabraknie też kolejnych projekcji konkursowych filmów dokumentalnych i fabularnych.

Oprócz dalszych pokazów festiwalowych filmów dokumentalnych i fabularnych dotyczących historii a także zmagań o wolność, odbędzie się dyskusja "Polskie tematy w Polskim Radiu".

Powiązany Artykuł

Golebiewski NNW 1200.jpg
Święto kina historycznego - Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

W spotkaniu weźmie udział prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wraz z szefem Radia Gdańsk Adamem Chmieleckim. Podczas trzeciego dnia festiwalu nie zabraknie również spotkań z badaczami i świadkami historii. O CODIS, czyli narzędziu FBI w badaniach identyfikacyjnych ofiar totalitaryzmów prowadzonych przez IPN opowie wiceszef Instytutu profesor Krzysztof Szwagrzyk.


Posłuchaj

Festiwal NNW w Gdyni - emisje reportaży radiowych oraz dyskusja o misji Polskiego Radia - Karol Darmoros (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

W Konkursie Radiowym o nagrody ufundowane przez Polskie Radio walczą autorzy 13 dokumentów opowiadających o doświadczeniach świadków historii XX wieku. W tym: "To był Obywatel. Opowieść o Szymonie Pawlickim" Marzeny Bakowskiej, "Mecz, który zapamiętam do końca życia" Michała Rzepiaka, "Kropla pamięci" Dominika Gila, "System zła" Tomasza Jeleńskiego oraz "Cud w oparach mgły" Czesławy Borowik i Tomasza Najdy.

"Prawda za podwójnym murem"

W stawce reportaży radiowych na Festiwalu NNW znalazł się m. in. dokument "Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Autor oddaje głos więźniom jedynego niemieckiego dziecięcego obozu koncentracyjnego na terenie Polski, celowo ukrytego za murami łódzkiego getta. Dziś pozostała tylko garstka więźniów, którzy opowiadają o głodzie, chorobach, strachu i przemocy.

Od rana do wieczora w Gdyńskim Centrum Filmowym, Muzeum Marynarki Wojennej i Teatrze Muzycznym pokazywane będą filmy konkursowe zarówno dokumentalne, jak i fabularne. Przewidziano m. in. projekcję nominowanej do Oscara "Aidy" czy polskiego filmu "Mistrz" o bokserze z Auschwitz Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W ramach pokazu specjalnego na widzów czeka film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Istotnym tematem pokazywanych dziś filmów dokumentalnych jest Grudzień 1970 roku. O różnych spojrzeniach na krwawą pacyfikację robotniczych protestów na Wybrzeżu opowiadają filmy "Grudniowe rany" Macieja Niemiro oraz "Grudzień nasz i wasz" Joanny Pieciukiewicz.

Na zakończenie trzeciego, festiwalowego dnia zaplanowano projekcję filmu Marii Dłużewskiej "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" połączoną ze spotkaniem z bohaterami filmu - Joanną i Andrzejem Gwiazdami, legendami "Solidarności".

Czytaj także:

Podobnie jak w poprzednich latach nacisk zostanie położony na wydarzenia rocznicowe. W Gdyni wybrzmiewa zarówno 40. rocznica stanu wojennego, przypominane jest też życie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mocno akcentowane są tragiczne wydarzenia z 1956 roku w Poznaniu i Budapeszcie. W roku olimpiady szczególne miejsce zajmie tematyka sportowa.

wyklęci.jpg

Festiwal potrwa do soboty, 2 października. Projekcjom towarzyszyć będą m.in. spotkania z twórcami, dyskusje, wystawy oraz prezentacje nowości wydawniczych. Dla tych, którzy przyjadą do Gdyni, i dla mieszkańców Trójmiasta staną dwa kina plenerowe, pokazy będą się odbywały w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Teatrze Muzycznym.

W poprzednim roku - mimo pandemii koronawirusa i ostrego rygoru sanitarnego - festiwal odwiedziło ponad 4 tys. widzów.

Patronat narodowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Patronami medialnymi XIII Festiwalu NNW są Polskie Radio i Polskie Radio 24.


pg

Polecane

Wróć do strony głównej