Prezes Agnieszka Kamińska o wydawnictwach płytowych Polskiego Radia: kontynuacja tego, co rozpoczął Krzysztof Czabański

2021-10-01, 16:30

Prezes Agnieszka Kamińska o wydawnictwach płytowych Polskiego Radia: kontynuacja tego, co rozpoczął Krzysztof Czabański
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska . Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

O projektach tożsamościowych w Polskim Radiu rozmawiano podczas jednego z paneli XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. W dyskusji wzięła udział prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która podkreśliła, że publiczny nadawca kładzie duży nacisk na historię tożsamościową.

Powiązany Artykuł

feniks_2021.jpg
Feniks Specjalny 2021. Polskie Radio z prestiżową nagrodą wydawców katolickich

Mówiąc o wydawnictwach specjalnych Polskiego Radia, prezes publicznego nadawcy przytoczyła słowa przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego, który stwierdził, że "Polskie Radio zaczyna się specjalizować w historycznych wydawnictwach tożsamościowych".

Czytaj także:

Posłuchaj

Agnieszka Kamińska o roli Polskiego Radia jako nadawcy publicznego ("Temat dnia/ Gość PR24") 11:48
+
Dodaj do playlisty

- To jest prawda - przyznała i przypomniała, że ta misja Polskiego Radia rozpoczęła się kilkanaście lat temu, gdy Krzysztof Czabański jako prezes Polskiego Radia przygotował dwa wydawnictwa, poświęcone Zbrodni Katyńskiej i Zbrodni Wołyńskiej.

- Potem przez kilkanaście lat nie było tego typu wydawnictw. W ubiegłym roku postanowiliśmy te wydawnictwa tożsamościowe wznowić i przygotowaliśmy wydawnictwa poświęcone Bitwie Warszawskiejpamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przygotowaliśmy także album ikonograficzno-fonograficzny poświęcony twórcom polskim tworzącym na emigracji: "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" - wyliczyła.

Prezes Polskiego Radia podkreśliła znaczenie historyczne nagrań archiwalnych, które ma w swoich zbiorach publiczna rozgłośnia. W Gdyni, w ramach XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", Polskie Radio wyemitowało niepublikowane dotąd przemówienie ministra Józefa Becka z 3 września 1939 r.

Nagrania - zdaniem Agnieszki Kamińskiej - są dowodem prawdy, namacalnej historii, której nie da się zakłamać. - Dlatego właśnie tworzone są serwisy multimedialne, które są źródłem wiedzy dla młodych ludzi. Tematy historyczne są często trudne, ale najważniejsze w dotarciu do młodych odbiorców jest zbudowanie więzi - zaznaczyła.

***

Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" potrwa do soboty. Prezentowane są na nim polskie i międzynarodowe dokumenty, fabuły, reportaże radiowe oraz wideoklipy - łącznie ponad 90 produkcji. Wydarzeniu towarzyszą spotkania z twórcami i bohaterami filmów.

Patronat medialny nad Festiwalem Filmowym NNW objęły Polskie Radio i Polskie Radio 24.


pb

Polecane

Wróć do strony głównej