"Pokazujemy dowódcę, który nie przegrał żadnej bitwy". Na festiwalu NNW otwarto wystawę o gen. Maczku
Od dziś przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni można oglądać plenerową wystawę Muzeum Historii Polski - "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". Ekspozycję zaprezentowano w ramach XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".
2021-10-01, 19:15
Powiązany Artykuł
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił, że wystawa jest okazją do przypomnienia jednej z wybitnych postaci XX wieku.
- Pokazujemy dowódcę, który nie przegrał żadnej bitwy. Był niepokorny, niezłomny, ale i niezwyciężony. Wystawa przedstawia przede wszystkim szlak bojowy gen. Maczka i jego żołnierzy, zarówno w walce we wrześniu 1939 r., jak i we Francji z 1940 r. oraz w Belgii i Holandii - mówi dyrektor Muzeum Historii Polski. I dodaje, że ekspozycja przywraca pamięć generałowi oraz jego żołnierzom.
- Pokazane są również sytuacje życia codziennego oraz smutny los po końcu wojny, wtedy, kiedy większość żołnierzy generała Maczka nie mogła wrócić do kraju, bo byli tutaj już niechciani, niepożądani właśnie wyklęci. Musieli zostać na emigracji, a z tych, którzy wrócili, wielu z nich trafiło do więzienia czy w inny sposób było prześladowanych - podkreśla dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Posłuchaj
Wojenne losy
Ekspozycja prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 r., przez wojnę obronną z września 1939 r., w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka zdołała osłonić przed Niemcami Armię "Kraków", ewakuację przez Węgry i Francję na wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 r., podczas których 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny.
Wystawę o generale Maczku będzie można oglądać przez dwa tygodnie. Jej patronem medialnym jest między innymi Polskie Radio.
Święto kina historycznego w Gdyni potrwa do jutra. Festiwal Filmowy NNW został objęty patronatem medialnym przez Polskie Radio i Polskie Radio 24.
pk
REKLAMA
REKLAMA