"Kobietom Powstania Warszawskiego". W stolicy odsłonięto pomnik w rocznicę zakończenia walk
Na Placu Krasińskich w Warszawie odsłonięto pomnik Kobiet Powstania Warszawskiego. Uroczystość zorganizowano w 77. rocznicę zakończenia walk powstańczych. Rzeźba z brązu przedstawia grupę trzech kobiet w różnym wieku, trzymających się za ręce. Taka poza ma być symbolem ich solidarności i godności.
2021-10-02, 16:00
Pomnik autorstwa Moniki Osieckiej jest poświęcony kobietom, które podczas Powstania Warszawskiego brały udział w walkach, były sanitariuszkami, łączniczkami, ukrywały siebie i swoje dzieci, straciły najbliższych, przeżyły utratę dorobku życia, wypędzenie.
Hołd dla kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim
Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez jego doradczynię Barbarę Fedyszak Radziejowską oddał hołd kobietom walczącym w Powstaniu. "Łącząc się z państwem, pochylam głowę, składając hołd kobietom Powstania Warszawskiego. Niech ten nowo odsłonięty pomnik będzie znakiem pamięci o losie i bólu, których doznały dla miłości ojczyzny, rodaków i swoich najbliższych. Chwała bohaterskim Warszawiankom" - napisał Andrzej Duda.
Posłuchaj
W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyła też m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która złożyła przy pomniku kwiaty od marszałek Elżbiety Witek. Jak mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, musimy pamiętać, że historię naszego kraju tworzyły i tworzą także kobiety.
REKLAMA
- Mam nadzieję, że mieszkańcy Warszawy i goście przechodząc koło tego pomnika, pomyślą chwilę o bohaterskich Warszawiankach i pomyślą o tej sile, która bierze się z kobiet. Ten symboliczny gest kobiet trzymających się za rękę, pokazujący solidarność i odwagę kobiet - zaznaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska.
Posłuchaj
"Walczyły bez broni"
Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mińdziukiewicz zwrócił uwagę, że w Plutonie Łączności Kanałowej 60 procent żołnierzy stanowiły kobiety. - One walczyły bez broni, ale taka walka jest najcięższa. Wszyscy Powstańcy zgodnie twierdzą, że nie wyobrażają sobie działalności konspiracyjnej i walk powstańczych bez kobiet - podkreślił Jerzy Mińdziukiewicz.
Posłuchaj
63 dni chwały
77 lat temu powstańcy podpisali z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, co oznaczało koniec Powstania Warszawskiego po 63 dniach walki. Sejm w 2015 roku ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Podczas walk poległo około 18 tysięcy żołnierzy, liczbę cywilnych ofiar szacuje się na 120-150 tysięcy, prawie 550 tysięcy osób zostało wypędzonych ze swoich domów.
nt
REKLAMA
REKLAMA