more_horiz
Wiadomości

Nagrody w głównych konkursach Festiwalu NNW w Gdyni. Polskie Radio z najlepszym reportażem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 20:58
W Teatrze Muzycznym w Gdyni wręczono nagrody XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W pięciu konkursach głównych rywalizowało blisko 100 produkcji o tematyce historycznej - międzynarodowych filmów fabularnych, zagranicznych oraz polskich filmów dokumentalnych, a także wideoklipów i reportaży radiowych. 
Gala zamknięcia XIII Festiwalu Filmowego NNW w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Gala zamknięcia XIII Festiwalu Filmowego NNW w Teatrze Muzycznym w GdyniFoto: Facebook.com/festiwal.filmowy.nnw

W tej ostatniej kategorii zwyciężył dokument "Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W swoim reportażu Jakub Tarka odkrywa jedną z najbardziej ponurych tajemnic niemieckiej okupacji i systemu terroru w Polsce - obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Posłuchaj
00:55 11325217_1.mp3 Najlepsze filmy historyczne nagrodzone podczas festiwalu NNW w Gdyni. Relacja Michała Fedusio (IAR) 

Jury konkursowe wyróżniło również trzy inne reportaże emitowane na Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". To "Zbąszyń 1938" Kamila Hypkiego z Radia Zachód, "Mecz, który zmienił moje życie" Michała Rzepiaka z Radia Gdańsk a także "Pierwsi z Auschwitz" Bogdana Wasztyla z TVP3 Kraków.

pap_20160212_0K3 (1).jpg
105-letnia weteran podziemia narodowego gościem Festiwalu NNW w Gdyni. To bohaterka filmu "Boża przemytniczka"

Najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym została "Aida" bośniackiej reżyser Jasmili Žbanić. Akcja obrazu rozgrywa się w lipcu 1995 roku w Srebrenicy. Do miasta wkraczają oddziały serbskie generała Ratko Mladicia. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę przed wymordowaniem jej przez Serbów. W tej kategorii jury wyróżniło gruziński film "Shindisi" w reżyserii Dito Tsintsadze, czeską produkcję "Havel" Slávka Horáka oraz słowacką "Amnestię" Jonáša Karáska. Osobne wyróżnienie przyznano Piotrowi Głowackiemu, odtwórcy głównej roli w filmie "Mistrz" Macieja Barczewskiego.

Nagrodę główną im. rtm. Witolda Pileckiego w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych otrzymał "Dawno temu w Wenezueli" w reżyserii Anabela Rodrigueza. Jury wyróżniło wenezuelską produkcję za "poruszający obraz ginącego miasteczka - historię, która dzieje się na naszych oczach oraz reżyserski kunszt w ukazaniu dramatycznych losów ludzi w kraju rządzonym przez dyktatora".

Czytaj również:

Specjalne wyróżnienie przyznano "Mojej ulubionej wojnie" w reżyserii Ilze Burkovskiej Jacobsen. Jurorzy wyróżnili także filmom "1970" Tomasza Wolskiego i "Kto pod kim dołki... Rudolf Slansky" Martina Vadasa

PAP pomnik 1200.jpg
"Kobietom Powstania Warszawskiego". W stolicy odsłonięto pomnik w rocznicę zakończenia walk

W konkursie filmów polskich, najstarszą festiwalową nagrodę "Złoty Opornik" przyznano dokumentowi "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej. To historia Stanisławy Leszczyńskiej, która w 1943 roku trafiła do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam została akuszerką i w nieludzkich warunkach, na skraju wyczerpania, odebrała około 3 tysięcy porodów, nie tracąc ani jednego dziecka. Cztery filmy zostały wyróżnione przez jurorów - to "Opowieść o miłości" Rafała Brylla, "Ty pójdziesz do Jastrzębia" Jędrzeja Lipskiego, "Grudzień nasz i wasz" Joanny Pieciukiewicz oraz "VI Brygada Pani Komendant" Wojciecha Królikowskiego.

Ostatnia i najmłodsza z konkursowych kategorii to wideoklip. Nagrodę główną przyznano teledyskowi "Kto Ty jesteś" w reżyserii Rafała Gużkowskiego. Utwór wykonał Zespół Wokalny SOUL. Jurorzy wyróżnili również wideoklipy "Miriam" w reżyserii Sebastiana Juszczyka, "Niepodległość" w reżyserii Dominika Gudowskiego oraz "Teddy" za scenariusz, animację i montaż Adama Kamila Kawałka.

Podczas Festiwalu NNW od lat wręczana jest również nagroda im. Janusza Krupskiego. W tym roku przyznano ją Konradowi Starczewskiemu za film "Wybraniec Bogów".

XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" został objęty patronatem medialnym przez Polskie Radio i Polskie Radio 24.

nt

Zobacz także

Zobacz także