more_horiz
Wiadomości

Szef Frontexu z wizytą na granicy polsko-białoruskiej. "Zapoznał się z działaniami SG, był pod wrażeniem"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:43
Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki wizytowali w poniedziałek granicę polsko-białoruską. Celem było przedstawienie trudnej sytuacji wynikającej z działań hybrydowych białoruskiego reżimu - podało MSWiA.
Wizyta szefa Frontexu na granicy z Białorusią
Wizyta szefa Frontexu na granicy z BiałorusiąFoto: Straż Graniczna

Resort poinformował, że oprócz szefa Frontexu i wiceszefa MSWiA w wizycie na granicy brał udział również zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec.

granica 1200 (7).jpg
"Rzucał czymś w nasz pojazd obserwacyjny". SG o niebezpiecznym incydencie na białoruskiej granicy

Trudna sytuacja

- Wizyta miała na celu przedstawienie trudnej sytuacji na tym odcinku granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Sytuacja ta jest wynikiem działań hybrydowych reżimu białoruskiego i wymaga nadzwyczajnych środków w zakresie wzmocnienia ochrony granic oraz zapewnienia bezpieczeństwa strefy Schengen - przekazało MSWiA.

Wiceminister Grodecki, jak zrelacjonował resort, podczas wizyty przekazał informacje na temat obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także na temat działań rządu mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa granicy i powstrzymanie dalszych działań reżimu Łukaszenki. - Podkreślił także, że Polska zapobiega nielegalnym przekroczeniom granicy przez migrantów kierowanych na granicę przez białoruskie służby - wskazał resort spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj także:

Leggeri, jak poinformowano w komunikacie resortu, zapoznał się z działaniami Straży Granicznej i był pod wrażeniem środków wykorzystanych do odpowiedniego zabezpieczenia granicy. Jak dodano, podziękował też Polsce za współpracę z Frontexem od początku kryzysu, bieżącą wymianę informacji i dostarczanie Agencji danych na temat sytuacji na granicy. - Polska aktywnie pomagała także innym krajom znajdującym się pod presją migracyjną. Między innymi udostępniła niezbędny sprzęt i funkcjonariuszy na potrzeby operacji Frontexu na Litwie - przypomniało ministerstwo.

- Wizyta na wschodniej granicy Polski jest wynikiem codziennej współpracy pomiędzy kierownictwem Agencji Frontex a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji - podało MSWiA.

dz

Zobacz także

Zobacz także