Dni Pamięci Pawiaka. "Nie możemy zapominać o osobach, z których cierpieniem związane jest to miejsce"

Wykłady, programy historyczno-artystyczno-edukacyjne, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to wydarzenia, które odbywają się w Dniach Pamięci Pawiaka.

2021-10-06, 14:52

Dni Pamięci Pawiaka. "Nie możemy zapominać o osobach, z których cierpieniem związane jest to miejsce"
Nach der Sprengung des Gefängnisses durch die Deutschen am 21. August 1944 blieben vom Gefängnis nur noch der rechte Torpfosten und eine daneben wachsende Ulme übrig. Die Familien der von den Deutschen ermordeten Gefangenen hatten Tafeln mit ihren Namen an dem Baum angebracht. . Foto: Shutterstock/piotrbb

Uroczystości zaplanowano od 6 do 9 października w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Szucha, a także w oddziałach Muzeum Niepodległości. Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie Joanna Gierczyńska podkreśliła, że Dni Pamięci Pawiaka, obchodzone od ponad 20 lat, są najważniejszym cyklicznym wydarzeniem ku przestrodze.

Powiązany Artykuł

pawiak pomścimy pap 1200.jpg
Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

- Pawiak upamiętnia dawne warszawskie więzienie, które powstało w latach trzydziestych XIX wieku. Na początku było to więzienie przeznaczone dla więźniów kryminalnych, a później pierwszymi więźniami byli uczestnicy powstania styczniowego - podkreśliła Joanna Gierczyńska.

Posłuchaj

Joanna Gierczyńska: Pawiak upamiętnia dawne warszawskie więzienie, które powstało w latach 30. XIX wieku. Najgorszą sławą okryło się więzienie w okresie II wojny światowej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- I tak sytuacja trwała aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Najgorszą sławą okryło się więzienie w okresie II wojny światowej. Wtedy przez Pawiak przeszło około stu tysięcy więźniów, blisko trzydzieści siedem tysięcy osób zginęło i około sześćdziesięciu tysięcy osób wywieziono do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych - zaznaczyła.

Czytaj także:

Musimy pamiętać o jednostkowych losach

Powiązany Artykuł

Zamach na Kutscherę 510x 280
Zamach na kata Warszawy

Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka rozpoczął wykład profesora Piotra Madajczyka z Instytutu Studiów Politycznych PAN "Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa". Profesor Madajczyk przedstawił zgromadzonej podczas wydarzenia młodzieży historię indywidualnego męczeństwa więźniów Pawiaka.

- Zamierzenie było takie, żeby pamiętać o indywidualnych osobach, z których cierpieniem związane jest to miejsce. To przecież sto tysięcy osób, które przeszło, które były w nieludzkich warunkach przetrzymywane. To jest kilkakrotnie więcej więźniów niż przed wojną. Więzienie funkcjonowało przed wojną również jako polskie, a wcześniej jako rosyjskie więzienie. Było potworne zagęszczenie, znęcanie się, tortury. O tych jednostkowych losach musimy pamiętać, bo to jest ta podstawa - podkreślił profesor Piotr Madajczyk.

Posłuchaj

Piotr Madajczyk o swoim wykładzie (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Pomiędzy wykładami zaprezentowano program historyczno-artystyczny "Jesteśmy tu na chwilę" - z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka. Reżyser przedstawienia Maria Reif zaznaczyła, że ślady historii są bardzo ważne.

Czytaj także:

- Ta audycja ma pokazać, że te ślady historii, może krótkie dla niektórych, ale są bardzo ważne. Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy tu na chwilę. Historia zatacza koło i obyśmy nigdy nie musieli już przeżywać wojny. Pawiak jest takim miejscem pamięci i taką przestrogą dla wszystkich, jak to powiedział jeden z kombatantów: "żeby człowiek był dla człowieka - człowiekiem" - zaznaczyła Maria Reif.

Posłuchaj

Maria Reif o programie historyczno-artystycznym "Jesteśmy tu na chwilę" (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Wydarzenia towarzyszące 

W czwartek 7 października w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Szucha cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych "Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…". To program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939-1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w alei Szucha 25 przy pomocy oryginalnych rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodu, zasieków z drutu kolczastego, budki wartowniczej.

Celebrowana będzie też msza święta o godzinie 18.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo w alei Szucha 25. Dni Pamięci Pawiaka zwieńczy sobotni koncert "Niebo złote ci otworzę…" - w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie muzeum-niepodległosci.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

REKLAMA

Patronem medialnym wydarzenia jest między innymi Polskie Radio.

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej