Ks. Bartołd: nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, więc brońmy ją miłością

- Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy ją więc miłością – najpierw między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować – powiedział ks. prał. Bogdan Bartołd w czasie mszy smoleńskiej.

2021-10-10, 21:50

Ks. Bartołd: nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, więc brońmy ją miłością
Proboszcz warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd (C) podczas mszy świętej sprawowanej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Foto: PAP/Piotr Nowak

Powiązany Artykuł

shutterstock_ pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej free 1200.jpg
Miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Politycy PiS uczcili pamięć ofiar

Zaapelował o "budowanie na fundamencie prawdy oraz sprawiedliwości i miłości społecznej". W bazylice archikatedralnej Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się w niedzielę msza św. w intencji tragicznie zmarłych śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i za pozostałe ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Uczestniczyli w niej m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Obecni też byli m.in.: wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czytaj także:

- Prosimy tych, którzy zginęli o wsparcie, byśmy jako naród Polski trwali i nie ulegali agresji nienawiści, ale byśmy dążyli do pojednania i braterskiej miłości, bo tylko taką postawą możemy przezwyciężyć zło, które nas otacza – powiedział, witając zgromadzonych proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Bogdan Bartołd.

REKLAMA

"Może ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem po to zamknęli oczy, abyśmy my oczy otworzyli"

W homilii podkreślił, że Dekalog jest jak kompas na burzliwym morzu, jest solidnym fundamentem w budowaniu naszej teraźniejszości i przyszłości. Zaznaczył, że na Sądzie Ostatecznym Bóg nie zapyta nas, co zrobiliśmy, ale czy Go kochaliśmy.

- Nie dajmy się niczym zniewolić, żadnymi rzeczami. Bądźmy świadkami Chrystusa, który mam moc obdarować nieprawdopodobnym, niesamowitym darem miłości i umiejętnością cieszenia się z drobiazgów – zaapelował duchowny.

Ks. Bartołd przywołał wydarzenia z kwietnia 2010 r.

- Ulica Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy (...) miała na imię Polska, bo to wtedy była nasza ojczyzna, która płakała, cierpiała, która się modliła. Jeden z harcerzy, trzymając straż przy krzyżu, który potem zaczął niektórym bardzo przeszkadzać i który stał się obiektem szyderstw i pośmiewiska, a także urągania, powiedział do jednego z kapłanów: "Może ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem, po to zamknęli oczy, abyśmy my oczy otworzyli" – powiedział kaznodzieja.

REKLAMA


Posłuchaj

Ks. Bartołd o słowach harcerza: może zamknęli oczy, żebyśmy swoje otworzyli (źr. IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Zaznaczył, że comiesięczna modlitwa, za tych, którzy zginęli, jest ciągłym wołaniem "Panie Jezu Chryste Ukrzyżowany i Zmartwychwstały spraw, aby z tej śmierci wyrosło dobro i abyśmy my zrozumieli, że w okresach najcięższych prób dziejowych naród Polski szukał i znajdował siłę do przetrwania i powstania z trudnej sytuacji w krzyżu Chrystusa i modlitwie do jego Matki. Nigdy się nie zawiódł, bo był mocny mądrością i mocą krzyża" - podkreślił ks. Bartołd.

Przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że "Chrystusa nie można wyłączyć z dziejów człowieka w żadnym miejscu ziemi. Chciałoby się dzisiaj zawołać: Europo, czy ty o tym jeszcze pamiętasz? Polsko, czy pamiętasz i czy wiesz, że bez Chrystusa nie zrozumiesz swoich dziejów" – pytał kaznodzieja.

Wskazał również na słowa bł. kard. Wyszyńskiego, który mówił, że "człowiek żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale żyje w wymiarze narodów. Każdy naród, a więcej i nasz Polski naród może żyć własnymi mocami, zasobami materialnymi, gospodarczymi, własną rodziną, w której są małżonkowie, dzieci i dziadkowie, własną kulturą, która jest wzbogacona przez Ewangelię".

REKLAMA

"Nie możemy sami siebie poniewierać"

Podkreślił, że Polacy są otwarci na współpracę z innymi, ale – jak podkreślił – "na współpracę, a nie na uzależnienie".


Posłuchaj

Ks. Bartołd: nie możemy sami siebie poniewierać, trzeba szukać innej drogi porozumienia, przez miłość (źr. IAR) 0:36
+
Dodaj do playlisty

 

- Prymas Tysiąclecia prosił nas Polaków, że nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy ją, więc miłością – najpierw między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować. Nie możemy sami siebie poniewierać, bić – podkreślił ks. Bartołd.

Wskazał, że trzeba porozumienia opartego na miłości, która sprawi, że "cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: Oto jak oni się miłują. Wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój, zgoda i wzajemne zaufanie" – powiedział duchowny.

REKLAMA

Zaapelował o "budowanie na fundamencie prawdy, sprawiedliwości i miłości społecznej".

Zaznaczył, że "Kościół i naród są to dwie dłonie wzajemnie się obejmujące w geście szacunku i pojednania".

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

PAP/IAR/in./

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej